Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Curiosity zkoumá nižší Mount Sharp na Marsu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS;

Pokud byste stáli na Marsu, co byste viděli? Pokud byste byli vozítkem Curiosity, tak byste mohli minulý měsíc přemítat nad snímkem, na který se díváte, nad nádherným panoramatem nižší části hory Mount Sharp. Barvy byly přizpůsobeny tak, aby odpovídaly osvětlení, kterému jsou pozemšťané zvyklí. Vozítko zde zkoumalo kamenitou pláň, než vstoupí na stále vyšší zvlněné kopce. Zaoblené kopce ve střední vzdálenosti zvané Sulfate Unit (Kopec síranů) jsou zatím nejvzdálenějším plánovaných cílem pro Curiosity. Důvod, proč jsou tyto kopce tak zajímavé je, že sírany jsou zdrojem energie pro některé mikroorganizmy. Bezprostřední cesta kupředu ovšem vedla na jihovýchod do levé části snímku.
Oprava: Na správný tvar podmiňovacího způsobu slovesa býti (vy byste) upozornil Ivan Veselý.

Štítky: Mount Sharp, Mars, Curiousity


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »