Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Curiosity zkoumá nižší Mount Sharp na Marsu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS;

Pokud byste stáli na Marsu, co byste viděli? Pokud byste byli vozítkem Curiosity, tak byste mohli minulý měsíc přemítat nad snímkem, na který se díváte, nad nádherným panoramatem nižší části hory Mount Sharp. Barvy byly přizpůsobeny tak, aby odpovídaly osvětlení, kterému jsou pozemšťané zvyklí. Vozítko zde zkoumalo kamenitou pláň, než vstoupí na stále vyšší zvlněné kopce. Zaoblené kopce ve střední vzdálenosti zvané Sulfate Unit (Kopec síranů) jsou zatím nejvzdálenějším plánovaných cílem pro Curiosity. Důvod, proč jsou tyto kopce tak zajímavé je, že sírany jsou zdrojem energie pro některé mikroorganizmy. Bezprostřední cesta kupředu ovšem vedla na jihovýchod do levé části snímku.
Oprava: Na správný tvar podmiňovacího způsobu slovesa býti (vy byste) upozornil Ivan Veselý.

Štítky: Mount Sharp, Mars, Curiousity


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2019 N1 (ATLAS).

Kometa C/2019 N1 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »