Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Curiosity zkoumá nižší Mount Sharp na Marsu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS;

Pokud byste stáli na Marsu, co byste viděli? Pokud byste byli vozítkem Curiosity, tak byste mohli minulý měsíc přemítat nad snímkem, na který se díváte, nad nádherným panoramatem nižší části hory Mount Sharp. Barvy byly přizpůsobeny tak, aby odpovídaly osvětlení, kterému jsou pozemšťané zvyklí. Vozítko zde zkoumalo kamenitou pláň, než vstoupí na stále vyšší zvlněné kopce. Zaoblené kopce ve střední vzdálenosti zvané Sulfate Unit (Kopec síranů) jsou zatím nejvzdálenějším plánovaných cílem pro Curiosity. Důvod, proč jsou tyto kopce tak zajímavé je, že sírany jsou zdrojem energie pro některé mikroorganizmy. Bezprostřední cesta kupředu ovšem vedla na jihovýchod do levé části snímku.
Oprava: Na správný tvar podmiňovacího způsobu slovesa býti (vy byste) upozornil Ivan Veselý.

Štítky: Mount Sharp, Mars, Curiousity


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »