Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gloriola z letadla

Uznání videa a copyright: Shane Larson (Adler Planetarium, CIERA-Northwestern)

Když budete mít dost štěstí, tak při pohledu z okna letadla směrem od Slunce můžete uvidět glorii. Někteří lidé tento jev viděli ještě před letadly z vrcholků hor a byl znám jako heiligenschein nebo Brockenské strašidlo. Pokud se člověk za správných podmínek podíval od Slunce, tak mohl uvidět co vypadalo jako stín obra s jasným halo kolem. Obr se nakonec ukázal být pozorovatelem samotným, stejně jako u moderní verze se siluetou letadla, které je často ve středu glorioly. Tato jasná gloriola byla vyfotografována před dvěma týdny nad Michiganem z letadla při přibližování k mezinárodnímu letišti O'Hare. Příčina vzniku glorie se stále zkoumá a je poměrně složitá. Jistěže malé kapičky vody nějakým způsobem odrážejí, lámou a rozptylují sluneční světlo zpět ke Slunci. Tento jev má podobné protějšky v jiných částech vědy, včetně astronomie, kde při pohledu ze Země ve směru opačném ke Slunci se objevuje jasná skvrna zvaná protisvit.
Oprava: Na alternativní překlad glorie - glorioly upozornil Tomáš Homola.

Štítky: Airplane, Glory, Shadow


34. vesmírný týden 2026

34. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 8. do 23. 8. 2026. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Saturn a Neptun jsou nízko už od setmění a vrcholí ráno nad jihem. Na ranní obloze jsou dobře vidět Mars a Uran, přidává se Jupiter, a naopak mizí Merkur. Aktivita Slunce je nízká. V galerii se ohlížíme za uplynulým parádním večerním zatměním. Na ISS dojde k dalšímu výstupu do volného kosmu dvojice Američan-Francouzka. Před 380 lety se narodil významný anglický astronom John Flamsteed.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zapadají Slunce nad Sa Dragonera

Pár minut po úplném zatmění nad západním pobřežím Mallorky

Další informace »