Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy Slunce

Uznání videa a copyright: György Bajmóczy

Dnes v 10:44 UT nastává letošní prosincový slunovrat, takže 21. prosinec je prvním zimním dnem na severu a letním dnem na jihu. Na oslavu se můžete podívat na toto úžasné časosběrné video, které sleduje zdánlivé pohyby Slunce po celý rok z Maďarska. Pevná kamera pořizovala snímky každou minutu po dobu jednoho roku. Celkem 116 000 expozic sledovalo polohy slunce přes zorné pole a to od slunovratu 21. června 2015 do slunovratu 20. června 2016. Slunovrat 22. prosince 2015 je na snímku dole. Časosběrné sekvence nejprve ukazují pohyby Slunce během dne, potom sledují polohy Slunce v průběhu roku od slunovratu do slunovratu. Mezery v denních křivkách jsou zamračené dny. Video končí úžasnými animacemi analem, což jsou křivky ve tvaru osmiček složené z fotografií pořízených na pozemské obloze ve stejnou dobu každý den po celý rok.

Štítky: Timelapse, Analemma, Slunovrat, Slunce, Video


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »