Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy Slunce

Uznání videa a copyright: György Bajmóczy

Dnes v 10:44 UT nastává letošní prosincový slunovrat, takže 21. prosinec je prvním zimním dnem na severu a letním dnem na jihu. Na oslavu se můžete podívat na toto úžasné časosběrné video, které sleduje zdánlivé pohyby Slunce po celý rok z Maďarska. Pevná kamera pořizovala snímky každou minutu po dobu jednoho roku. Celkem 116 000 expozic sledovalo polohy slunce přes zorné pole a to od slunovratu 21. června 2015 do slunovratu 20. června 2016. Slunovrat 22. prosince 2015 je na snímku dole. Časosběrné sekvence nejprve ukazují pohyby Slunce během dne, potom sledují polohy Slunce v průběhu roku od slunovratu do slunovratu. Mezery v denních křivkách jsou zamračené dny. Video končí úžasnými animacemi analem, což jsou křivky ve tvaru osmiček složené z fotografií pořízených na pozemské obloze ve stejnou dobu každý den po celý rok.

Štítky: Timelapse, Analemma, Slunovrat, Slunce, Video


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »