Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy Slunce

Uznání videa a copyright: György Bajmóczy

Dnes v 10:44 UT nastává letošní prosincový slunovrat, takže 21. prosinec je prvním zimním dnem na severu a letním dnem na jihu. Na oslavu se můžete podívat na toto úžasné časosběrné video, které sleduje zdánlivé pohyby Slunce po celý rok z Maďarska. Pevná kamera pořizovala snímky každou minutu po dobu jednoho roku. Celkem 116 000 expozic sledovalo polohy slunce přes zorné pole a to od slunovratu 21. června 2015 do slunovratu 20. června 2016. Slunovrat 22. prosince 2015 je na snímku dole. Časosběrné sekvence nejprve ukazují pohyby Slunce během dne, potom sledují polohy Slunce v průběhu roku od slunovratu do slunovratu. Mezery v denních křivkách jsou zamračené dny. Video končí úžasnými animacemi analem, což jsou křivky ve tvaru osmiček složené z fotografií pořízených na pozemské obloze ve stejnou dobu každý den po celý rok.

Štítky: Timelapse, Analemma, Slunovrat, Slunce, Video


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »