Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sharpless 308: Hvězdná bublina

Uznání a copyright: Anis Abdul

Tuto obrovskou kosmickou bublinu nafoukly rychlé větry horké hmotné hvězdy. Je katalogizovaná jako Sharpless 2-308, nachází se asi 5 200 světelných let daleko v souihvězdí Velkého psa (Canis Major) a na obloze pokrývá oblast o něco větší než úplněk. To v odhadované vzdálenosti odpovídá průměru 60 světelných let. Bublinu vytvořila hmotná Wolf-Rayetova hvězda a je to ta jasná hvězda ve středu mlhoviny. Wolf-Rayetova hvězda je 20x hmotnější, než Slunce a považuje se za krátkou fázi vývoje hmotné hvězdy před supernovou. Rychlé větry z Wolf-Rayetovy hvězdy vytvořily mlhovinu ve tvaru bubliny, když vymetly pomaleji se pohybující materiál z dřívějších vývojových fází. Větry nafouknutá mlhovina se stará jen asi 70 000 let. Poměrně slabé emisi zachycená na rozsáhlém snímku dominuje záře ionizovaných atomů kyslíku, která je namapována do modré barvy.

Štítky: Sharpless 308, Star bubble, Hvězdný vítr


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »