Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Superúplněk nad španělským hradem

Uznání a copyright: Tomeu Mas

Ne, tento hrad nepostavili s připojeným Měsícem. Vytvořit toto skvělé vzájemné spojení vyžadovalo pečlivé plánování a trochu příznivého počasí. Na snímku je poslední superúplněk roku 2016, který byl zachycen jak vychází přímo nad jednou z věží hradu Bellver na Palma de Mallorca na Baleárských ostrovech ve Španělsku. Superúplněk byl posledním úplňkem roku 2016 a někteří lidé mu říkají dubový úplněk. Hrad Bellver byl postaven v raných letech 1300-tých a sloužil jako příbytek, a příležitostně jako vězení, četným králům a královnám. Měsíc byl postaven před asi 4,5 miliardami let, možná jako důsledek velké srážky nebeského tělesa velikosti Marsu se Zemí. Příští superúplněk, který je definován jako úplněk, který se jeví o něco větší a jasnější, než je obvyklé, nastane 3. prosince 2017 a bude vidět nejenom za hrady, ale po celé Zemi.

Štítky: Supermoon, Castle, Spain


10. vesmírný týden 2026

10. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 3. do 8. 3. 2026. Měsíc bude v úplňku. Za soumraku je dobře vidět Venuše, která se potká se Saturnem a Neptunem. Vysoko pod Plejádami je Uran a v Blížencích výrazný Jupiter. Aktivita Slunce nízká, ale už vidíme i nějaké skvrny. V týdnu nastává ideální okno viditelnosti komety Wierzchos. Nejlepší snímky komety 3I/ATLAS ze sondy JUICE publikovala Evropská vesmírná agentura. NASA nechala zavést raketu SLS k opravám héliového okruhu horního stupně a oznámila změny v programu Artemis. Po rekordně dlouhé době 187 dnů se vrátil níkladní Dragon z ISS. Před 35 lety prolétlo hejno kosmických sond poblíž jádra Halleyovy komety. Nejblíže a nejlepší snímky přinesla mise Giotto.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Neobvykle jasná polární záře nad Českou republikou

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2026 obdržel snímek Adama Denka s názvem „Neobvykle jasná polární záře nad Českou republikou“ Co nám to naše Slunce tropí? Téměř dva roky po slunečním maximu a my tu máme „jednu polární záři za druhou“, byť je to řečeno trochu nadneseně. Ovšem ve chvíli,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Další informace »