Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie Kolo od vozu z Hubbla

Uznání: ESA, NASA, Hubble

Někomu to připomíná kolo od vozu. Galaxie vpravo je známá jako Kolo od vozu vzhledem v vnějšímu oválnému vzhledu, přítomnosti centrální galaxie a paprsků jako v kole. Jinému to ovšem připadá jako komplikovaná interakce mezi galaxiemi, která čeká na vysvětlení. Galaxie Kolo od vozu je spolu s dvěma galaxiemi vlevo součástí skupiny galaxií vzdálené asi 400 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Sochaře (Sculptor). Okraj velké galaxie měří přes 100 000 světelných let a skládá se z hvězdotvorných oblastí zaplněných extrémně jasnými a hmotnými hvězdami. Prstencový tvar galaxie Kolo od vozu na obrázku je výsledkem gravitačního rozrušení, které způsobila menší galaxie, která procházela přes tu větší, stlačila mezihvězdný plyn a prach a vyvolala vlnu vznikání hvězd, která se pohybuje vně podobně jako vlny na povrchu rybníku.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017 se snímky NASA.

Štítky: Galaxie Kolo od vozu, Galaxie ve srážce, Spirální


44. vesmírný týden 2020

44. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 10. do 1. 11. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn, během noci stoupá vysoko Mars. Ráno je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Zajímavé pohledy na komety stále nabízí druhá polovina noci. V minulém týdnu úspěšně dosedla kabina Sojuzu MS-16 s třemi kosmonauty. SpaceX završila stovku úspěšných startů do vesmíru. NASA potvrdila úspěšný odběr vzorků z asteroidu Bennu, ale odběrná nádoba není zcela uzavřena, možná je přeplněná. Před 100 lety byla objevena první „kentauří“ planetka Hidalgo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LBN468 Temná a reflexní mlhovina škorpion

  Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2020 získal snímek „LBN468 - temná a reflexní mlhovina v Cefeovi“, jehož autorem je Tomáš Zábranský   Na naší obloze je několik souhvězdí, která nikdy nezapadají. Jsou tak blízko nebeského pólu, že se ani při největší snaze během

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M45

Canon Eos 550D modifikovaný Sigma DC 17-70mm SW EQ6-R PRO 31x3min 1600ISO F/4 70mm Deepskystacker, photoshop

Další informace »