Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní Jupiter z perijova č.3

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SwRI, MSSS; Processing: Damian Peach

Na snímku z kamery JunoCam z 11. prosince ze vzdálenosti 37 000 kilometrů je vidět jižní Jupiter. Snímek byl pořízen poblíž třetího perijova, neboli nejtěsnějšího přiblížení sondy Juno k Jupiteru, která je stále na své 53 denní dráze. Vlevo je jižní polární oblast a velký bílý ovál vpravo je obří bouřkový systém, který se otáčí proti směru hodinových ručiček. Bouře v oválu, který je menší než slavná Velká rudá skvrna, měří jen polovinu průměru Země a je jedním z řetězce bílých oválů na jižní polokouli královské planety Sluneční soustavy.

Štítky: Jupiter, Perijovum, Juno


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Venuše za denního světla mobilem přes dalekohled.

Další informace »