Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteory versus superúplněk

Uznání a copyright: Wang, Letian

Geminidy v noci z 13. na 14. prosinec na noční obloze po celé zeměkouli bojovaly se superúplňkem. Drobky prachu z tajemné planetky 3200 Phaethon se pohybují rychlostí 35 kilometrů za sekundu a tak vzniklé meteory jsou rychlejší než vystřelná kulka. Za dlouhé noci posledního perigeového úplňku v roce 2016 byly ovšem vidět jen ty nejjasnější. Na expozicích po dobu několika hodin je zachyceno několik meteorů, které se na tomto nočním kompozitním obrázku dají vystopovat do radiantu Geminid. Klidné vody nádrže Miyun severovýchodně od Pekingu ozařuje přeexponovaný kotouč Měsíce s hvězdami Orionu nad obzorem.

Štítky: Meteorický roj, Geminids, Úplněk, Přízemí


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »