Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteory versus superúplněk

Uznání a copyright: Wang, Letian

Geminidy v noci z 13. na 14. prosinec na noční obloze po celé zeměkouli bojovaly se superúplňkem. Drobky prachu z tajemné planetky 3200 Phaethon se pohybují rychlostí 35 kilometrů za sekundu a tak vzniklé meteory jsou rychlejší než vystřelná kulka. Za dlouhé noci posledního perigeového úplňku v roce 2016 byly ovšem vidět jen ty nejjasnější. Na expozicích po dobu několika hodin je zachyceno několik meteorů, které se na tomto nočním kompozitním obrázku dají vystopovat do radiantu Geminid. Klidné vody nádrže Miyun severovýchodně od Pekingu ozařuje přeexponovaný kotouč Měsíce s hvězdami Orionu nad obzorem.

Štítky: Meteorický roj, Geminids, Úplněk, Přízemí


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »