Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Racek letí k Siriu

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Tato krásná a široká mozaika snímků zabírá na pozemské obloze téměř 20 stupňů. Na mlhoviny bohatá oblast se nachází na okraji superbubliny Orion-Eridanus, kterou vyplňují smyčky, rozpínající se obálky plynu a prachu ponořené do molekulárních mračen poblíž roviny Mléčné dráhy. Vlevo se dá rozpoznat rozsáhlá mlhovina Racek, kterou tvoří emisní mlhovina NGC 2327 jako hlava a difuznější IC 2177 jako křídla a tělo. Křídla Racka mají ve vzdálenosti 3800 světelných let rozpětí asi 240 světelných let a jsou stále v místním spirálním rameni. Scéně snadno dominuje modravé světlo Siria, alfa Canis Major a nejjasnější hvězdy v noci, která září ze vzdálenosti 8,6 světelných let. Když se prostudujete velký snímek, tak odměnou vám bude hvězdokupa Messier 41, též známá jako NGC 2287, nemluvě o Thorově přilbě.
Oprava: Na překlep ve vzdálenosti Siria upozornil Jiří Voříšek.

Štítky: Ngc2359, Ic2177, Ngc2327, Ngc2287, Mouse over


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »