Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Laguna ve vysokém rozlišení

Uznání a copyright: Data - ESO/INAF/R. Colombari/E. Recurt; Assembling & Processing: R. Colombari

Hvězdy v mlhovině Laguna se probojovávají plynem a prachem a fotografové vyhrávají. Tato fotogenická mlhovina v souhvězdí Střelce (Sagittarius) je též známá jako M8 a lze ji spatřit dokonce i bez triedru. Energetické procesy vzniku hvězd dávají vznikat nejenom barvám, ale také chaosu. Červeně zářící plyn pochází z mezihvězdného vodíku, do kterého naráží vysokoenergetické hvězdné světlo. Tmavé prachové filamenty, které protkávají M8, vznikly v atmosférách chladných obřích hvězd a v troskách po výbuších supernov. Světlo z M8, které dnes vidíme, ji opustilo před 5000 lety. Světlo potřebuje k přeletu této části M8 50 let.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017 se snímky NASA.

Štítky: Lagoon Nebula, M8, Star-formation


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc,Jupiter,Elnath- 30.4.25

Měsíc v blízkosti Jupiteru 30.4.20

Další informace »