Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytek po supernově v Plachtách expanduje

Uznání a copyright: David Malin (AAO), AATB

Už je po explozi, ale následky pokračují. Asi před jedenácti tisíci lety vybuchla hvězda v souhvězdí Plachty (Vela) a vytvořila zvláštní zdroj světla krátce viditelný všem lidem žijícím kolem počátků psané historie. Vnější vrstvy hvězdy narazily do mezihvězdného prostředí a vytvořily rázovou vlnu, která je viditelná ještě dnes. Různé barvy komplexu právě se pohybujícího rázu na snímku vlevo představují různé energie dopadu rázové fronty. Hvězda nalevo se náhodně promítá v popředí a dlouhá diagonální linie též nemá vztah k tomuto jevu. Ve středu zbytku po supernově v Plachtách je pulsar, hvězda tak hustá, jak jaderná hmota, která se otáčí více jak tisíckrát za sekundu.

Štítky: Ráz, Vela, Supernova


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »