Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. říjen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. říjen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění Měsíce v protisvitu

Uznání a copyright: Petr Horálek; Rollover Annotation: Judy Schmidt

Je vůbec něco zajímavého ve směru opačném od Slunce? Jednu noc minulý měsíc tam pár věcí bylo. Zaprvé, to červeně žhnoucí těleso, které je vidět vpravo dole, je úplněk ztemnělý a zčervenalý po vstupu do stínu Země. Za kuželem temnoty Země prachové částice na oběžné dráze kolem Slunce rozptylují jeho světlo zpět, takže vzniká záře zvaná protisvit, která je vidět jako slabý pás, který stoupá ze středu obzoru a prochází až za Měsíc. Nad obzorem lze rozeznat téměř vodorovný pruh zeleného světélkování vzduchu, částečně zakrytého foukaným oranžovým pískem. Na vzdálené obloze je jako modrá tečka nahoře vidět hvězda Sirius, a vlevo se zvedá oblouk centrálního pásu Mléčné dráhy. Světlé šmouhy vlevo od středu jsou Velké a Malé Magellanovo mračno. Po obloze jsou rozesety červené emisní mlhoviny, příliš četné, než je všechny zmiňovat, ale jsou popsány na průvodním anotovaném snímku. V popředí je na snímku pustina oblasti Deadvlei národního parku Namib-Naukluft v Namibii, kde je vidět astrofotograf samotný, jak přehlíží krajinu a oblohu tak úžasnou, že ji popsal jako jednu z vrcholných zkušeností svého života.

Kvíz: Název Astronomického snímku dne nebo románu z Harlekýna?

Štítky: Total lunar eclipse, Gegenschein, Panorama


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »