Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. únor 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. únor 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvě polokoule noční oblohy

Uznání a copyright: Petr Horálek/ESO, Juan Carlos Casado/IAC (TWAN)

Za obzorem, který probíhá uprostřed pohledu na dvě polokoule pozemské noční oblohy, se skrývá Slunce. Digitálně spojené mozaiky byly pořízeny z odpovídajících šířek, jedna 29 stupňů severně a druhá 29 stupňů jižně od rovníku naší planety. Nahoře je severní pohled z observatoře IAC v La Palma, který byl pořízen v únoru 2020. Dole je dobře sesazená jižní scéna z observatoře ESO La Silla pořízená v dubnu 2016. Mléčná dráha v této projekci probíhá téměř svisle nad a pod obzor. Kolem galaktického středu v dolní polovině obrazu jsou výrazně vidět její tmavá mračna a jasné mlhoviny. V horní polovině se jasná Venuše noří do zvířetníkového světla. Zvířetníkové světlo je sluneční světlo slabě rozptylované meziplanetárním prachem a na hvězdnaté obloze sleduje v úplném kruhu rovinu ekliptiky Sluneční soustavy. Z obráceného obzoru z La Silla dolů ční kopule velkých dalekohledů, zatímco v La Palma jsou nad středem vícezrcadlové dalekohledy Magic. Když tyto obě polokoule noční oblohy prozkoumáte, tak můžete také najít Galaxii v Andromedě a Velký a Malý Magellanův oblak.
Související článek: Obrazem: Nebe z obou polokoulí

Seznam odkazů v popisu

  1. TWANight.org: The World At Night (TWAN)
  2. IAC.es: Instituto de Astrofísica de Canarias (IAC) - Roque de los Muchachos Observatory
  3. ESO.org: La Silla Observatory - ESO's first observatory
  4. NASA: Solar Szstem Exploration
  5. Astronom.cz: Petr Horálek: Two hemispheres sky

Štítky: Zvířetníkové světlo, Mléčná dráha, Obzor


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »