Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. únor 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. únor 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start rakety na jižní obloze

Uznání a copyright: Brendan Gully

Při západu Slunce byla 6. prosince z otáčející se planety vypuštěna raketa společnosti Rocket Lab Electron. Odstartovala z poloostrova Mahia na severním ostrově Nového Zélandu s četnými malými družicemi na palubě při (desátém) startu přezdívaném "už nám docházejí prsty [na rukou]" (Running Out of Fingers). Ohnivá stopa Electronu vytvořila ladný startovní oblouk k jihu v jižním moři a na jižní obloze. Ve velkých výškách trajektorie rakety Slunce stále svítilo, takže pohybující se páry stop a zplodin rakety sluneční světlo ozařovalo i po setmění. Z perspektivy kamery na stativu se vrchol oblouku rakety téměř shoduje s Jižním nebeským pólem, ovšem žádné jasné hvězdy tam na jižní obloze nejsou. I tak je na časosběrném kompozitním obrazu snadné najít střed oblouků hvězd.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: List_of_Electron_rocket_launches
  2. Twitter: #Running_Out_of_Fingers
  3. APOD: 2019-11-30 Stopy hvězd pro rudou planetu
  4. Facebook: Brendan Gully Photography: RocketLab launch

Štítky: Stopy hvězd, Launch, Scp, Nový Zéland


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční halo nad Průhonicemi

E-M10MarkII, 1/4000 s f/13 12 mm při dopíjení krabičky chutného acidofilního mléka jsem zvrátil hlavu kolmo k nebesům a za odměnu ajtakrajta - Sluneční halo jak brno. Honem k té zajímavé moderní lampě na náměstí a cvak, než to zmizí... To velké halo jsem objevil až doma, takže je tam aspoň ten kousek. Mírně upravená sytost barev, stažený jas, trochu kontrastu je to identické pozorování jevu, který nafotil Petr Mazanec o vous vedle Na Chodově.

Další informace »