Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. únor 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. únor 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start rakety na jižní obloze

Uznání a copyright: Brendan Gully

Při západu Slunce byla 6. prosince z otáčející se planety vypuštěna raketa společnosti Rocket Lab Electron. Odstartovala z poloostrova Mahia na severním ostrově Nového Zélandu s četnými malými družicemi na palubě při (desátém) startu přezdívaném "už nám docházejí prsty [na rukou]" (Running Out of Fingers). Ohnivá stopa Electronu vytvořila ladný startovní oblouk k jihu v jižním moři a na jižní obloze. Ve velkých výškách trajektorie rakety Slunce stále svítilo, takže pohybující se páry stop a zplodin rakety sluneční světlo ozařovalo i po setmění. Z perspektivy kamery na stativu se vrchol oblouku rakety téměř shoduje s Jižním nebeským pólem, ovšem žádné jasné hvězdy tam na jižní obloze nejsou. I tak je na časosběrném kompozitním obrazu snadné najít střed oblouků hvězd.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: List_of_Electron_rocket_launches
  2. Twitter: #Running_Out_of_Fingers
  3. APOD: 2019-11-30 Stopy hvězd pro rudou planetu
  4. Facebook: Brendan Gully Photography: RocketLab launch

Štítky: Stopy hvězd, Launch, Scp, Nový Zéland


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skladačka 3 snímkov Canon EOS 550D + Sigma 18-300mm Úprava Photoshop. 14.1.2024 Chynorany

Další informace »