Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. únor 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. únor 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start rakety na jižní obloze

Uznání a copyright: Brendan Gully

Při západu Slunce byla 6. prosince z otáčející se planety vypuštěna raketa společnosti Rocket Lab Electron. Odstartovala z poloostrova Mahia na severním ostrově Nového Zélandu s četnými malými družicemi na palubě při (desátém) startu přezdívaném "už nám docházejí prsty [na rukou]" (Running Out of Fingers). Ohnivá stopa Electronu vytvořila ladný startovní oblouk k jihu v jižním moři a na jižní obloze. Ve velkých výškách trajektorie rakety Slunce stále svítilo, takže pohybující se páry stop a zplodin rakety sluneční světlo ozařovalo i po setmění. Z perspektivy kamery na stativu se vrchol oblouku rakety téměř shoduje s Jižním nebeským pólem, ovšem žádné jasné hvězdy tam na jižní obloze nejsou. I tak je na časosběrném kompozitním obrazu snadné najít střed oblouků hvězd.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: List_of_Electron_rocket_launches
  2. Twitter: #Running_Out_of_Fingers
  3. APOD: 2019-11-30 Stopy hvězd pro rudou planetu
  4. Facebook: Brendan Gully Photography: RocketLab launch

Štítky: Stopy hvězd, Launch, Scp, Nový Zéland


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »