Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. listopad 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. listopad 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy hvězd pro rudou planetu

Uznání a copyright: Dengyi Huang

Má Mars Severku? Na dlouhých expozicích pozemské noční oblohy dělají stopy hvězd soustředné oblouky kolem severního nebeského pólu, což je směr osy rotace naší planety. Severkou na Zemi je nyní jasná hvězda Polaris, která je blízko severnímu nebeskému pólu Země. Ovšem dlouhé expozice na Marsu také vykazují stopy hvězd se soustřednými oblouky kolem nebeského pólu definovaného osou otáčení Marsu. Marťanská osa rotace je skloněná podobně jako u Země, ale míří jiným směrem. Na obloze míří do míst mezi hvězdami v souhvězdí Labutě a Kefea, kde ovšem žádná jasná hvězda srovnatelná s Polárkou není. Takže i když tato rudá, zvětralá krajina pozoruhodně připomíná terén ze snímků marťanského povrchu, tak pohled to musí být ze Země, s Polárkou poblíž středu soustředných stop hvězd. Útvary v popředí se dají vidět v krajině v provincii Čching-chaj v severozápadní Číně.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Does Mars have a North Star?
  2. APOD: 2013-10-23 Severní nebeský strom
  3. APOD: 2007-05-19 Soustředné stopy listí
  4. APOD: 2011-05-14 Malý vůz
  5. NASA: Meteor Search by Spirit, Sol 668
  6. Wikipedia: Astronomy_on_Mars#Celestial_poles_and_ecliptic
  7. Wikipedia: Yardangs_on_Mars
  8. Phys.org: A small step for China: Mars base for teens opens in desert
  9. Wikipedia: Dunhuang_Yardang_National_Geopark

Štítky: Hvězdy, Stopy


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »