Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. srpen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. srpen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Olbers nad hradem Kunětická hora

Uznání a copyright: Petr Horálek / Institute of Physics in Opava

Kometa 13P/Olbers je návštěvníkem vnitřní sluneční soustavy, který se objevuje zhruba jednou za 70 let, a 30. června 2024 dosáhla svého posledního perihelia, neboli největšího přiblížení ke Slunci. Tato kometa Halleyova typu je nyní na návratové cestě do vzdáleného Oortova oblaku a na tomto snímku je zachycena, jak prochází severní letní noční oblohou nad historickým hradem Kunětická hora v České republice. Na snímku z 28. července složeném z expozic vedených za kometou a oblohou a statickými expozicemi krajiny v popředí je dlouhý iontový ohon komety bičovaný větry a bouřemi ze Slunce spolu s širokým prachovým ohonem a jasnější komou. Kometa se nachází asi 16 světelných minut za hradem a je vidět na slabém pozadí hvězd pod severním souhvězdím Velké medvědice (Ursa Major). Hrad na kopci pochází z 15. století, zatímco Heinrich Olbers kometu objevil v roce 1815. Kometa Olbers, zde zachycená nízko na severozápadní obloze těsně po západu Slunce, prozatím nabízí pozorovatelům oblohy na planetě Zemi obohacující pohledy dalekohledy i triedry. Příští průchod komety 13P/Olbers perihelem nastane v roce 2094.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Olbers
  2. Harvard.edu: An Oort Cloud origin of the Halley-type comets
  3. NASA: Oort Cloud
  4. PetrHoralek.com: Summer Comet 13P/Olbers
  5. APOD: 2024-06-28 Comet 13P Olbers
  6. TheSkyLive.com: Comet 13P/Olbers
  7. CometoGraphy.com: GARY W. KRONK'S COMETOGRAPHY - 13P/Olbers

Štítky: 13p, Olbers, Kometa


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »