Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. únor 2025

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. únor 2025

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perleťové mraky nad Švédskem

Uznání a copyright: Vojan Höfer

Po obloze nad severním Švédskem se rozlévají živé a lesklé opalizující barevné vlny. Jedná se o vzácné mraky známé jako perleťové mraky, nebo mraky matky perel. Snímek z 12. ledna zachytil jejich nezapomenutelný vzhled se Sluncem těsně pod místním obzorem. Jde o druh polárního stratosférického oblaku, který vzniká při neobvykle nízkých teplotách, když se v obvykle bezoblačné spodní stratosféře vytvoří ledové krystalky. Mraky ve výškách kolem 15 až 25 kilometrů stále osvětluje Slunce a tedy rozptylují sluneční světlo, i když Slunce samotné je už skryto před přímým pohledem.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Polar_stratospheric_cloud
  2. Harvard.edu: The Sky in Edvard Munch's The Scream
  3. NASA: Polar Stratospheric Clouds

Štítky: Perleťové obláčky, Sweden, Polární mraky


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »