Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. duben 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. duben 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oblouky jara

Uznání a copyright: Ondrej Kralik

Nebeskou klenbou se za severní jarní noci táhnou dva zářivé oblouky. Toto horské panorama bylo zachyceno na 57 snímcích z výšky asi 2000 metrů z Chopku na středním Slovensku 29. března po západu Slunce. Na pohledu z vrcholu hory je vpravo vidět oblouk severní Mléčné dráhy, ale jen až nad pozemskými světly. Už je po soumraku, ale nad obzorem je na nebi stále vidět jasný kužel světla, který slábne do druhého svítivého oblouku zvířetníkového světla a uprostřed kříží Mléčnou dráhu. Zvířetníkové světlo vzniká odrazem slunečního světla na prachových částicích v rovině ekliptiky a typicky je velmi výrazné na jasné čisté tmavé obloze za severního jara po západu Slunce. U obzoru vlevo na téměř opačné straně od Slunce jasně září Jupiter. Jelikož se Jupiter nachází blízko ekliptiky, tak je vidět uvnitř slabého zjasnění pásu zvířetníkového světla, které je také na opačné straně od Slunce a nazývá se protisvit.

Štítky: Zvířetníkové světlo, Mléčná dráha, Noční obloha


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »