Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. duben 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. duben 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výzkum Tykadel

Uznání a copyright: Data; Subaru, NAOJ, NASA/ESA/Hubble - Assembly and Processing; Roberto Colombari

V jižním souhvězdí Havrana (Corvus) jsou 60 miliónů daleko ve srážce dvě velké galaxie. Hvězdy se v obou galaxiích katalogizovaných jako NGC 4038 a NGC 4039 v průběhu tohoto velkého kataklysmatu, které trvá stovky miliónů let, sráží jen velmi zřídka. Zato se sráží velká oblaka plynu a prachu a to vyvolává epizody překotného vznikání hvězd poblíž středu tohoto kosmického vraku. Tento úžasný pohled zabírá přes 500 tisíc světelných let a je na něm i nová hvězdokupa a hmota, kterou daleko odtud vymrštily síly gravitačních slapů. Pozoruhodná mozaika vznikla ze snímků z pozemského dalekohledu Subaru, které ukázaly velkorozměrové a slabé slapové proudy a ze snímků Hublova kosmického dalekohledu s jemnými podrobnostmi jasných jader. Vzhled s tohoto páru galaxií s rozsáhlými oblouky přímo nabízí jeho populární název Tykadla.

Štítky: Ngc4038, Ngc4039, Galaxy collision, Molekulární mračno


11. vesmírný týden 2019

11. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 3. do 17. 3. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran. Ráno je nejvýše Jupiter a Saturn, Venuše už je jen velmi nízko nad obzorem. Kometa Iwamoto je na pomezí Vozky a Persea. Společné úsilí SpaceX a NASA vedlo k úspěšnému letu lodi Crew Dragon. Chystá se start kosmické lodi Sojuz MS-12 s třemi kosmonauty k ISS. Před 140 lety se narodil Albert Einstein a před 120 lety objevil W. Pickering měsíček Saturnu Phoebe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC342_LHARGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2019 obdržel snímek „IC 342“, jehož autorem je Robert Novotný   Ano, astronomie je někdy trochu strohá. IC 342. Nu, to je tedy název, řekne si laik. A možná si řekne i leckterý astronom. Zejména třeba ten, který zkoumá sluneční skvrny. Ve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplněk

Další informace »