Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. duben 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. duben 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výzkum Tykadel

Uznání a copyright: Data; Subaru, NAOJ, NASA/ESA/Hubble - Assembly and Processing; Roberto Colombari

V jižním souhvězdí Havrana (Corvus) jsou 60 miliónů daleko ve srážce dvě velké galaxie. Hvězdy se v obou galaxiích katalogizovaných jako NGC 4038 a NGC 4039 v průběhu tohoto velkého kataklysmatu, které trvá stovky miliónů let, sráží jen velmi zřídka. Zato se sráží velká oblaka plynu a prachu a to vyvolává epizody překotného vznikání hvězd poblíž středu tohoto kosmického vraku. Tento úžasný pohled zabírá přes 500 tisíc světelných let a je na něm i nová hvězdokupa a hmota, kterou daleko odtud vymrštily síly gravitačních slapů. Pozoruhodná mozaika vznikla ze snímků z pozemského dalekohledu Subaru, které ukázaly velkorozměrové a slabé slapové proudy a ze snímků Hublova kosmického dalekohledu s jemnými podrobnostmi jasných jader. Vzhled s tohoto páru galaxií s rozsáhlými oblouky přímo nabízí jeho populární název Tykadla.

Štítky: Ngc4038, Ngc4039, Galaxy collision, Molekulární mračno


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »