Titulní stránka kalendáře APOD 2013 Autor: Josef Chlachula
Autoři Astronomického snímku dne (APOD - Astronomy Picture of the Day™)
připravili krátce před Vánocemi kalendář pro rok 2013 ve formátu PDF.
Autoři Robert J. Nemiroff a Jerry T. Bonnell už od června 1995 každodenně vydávají na webu NASA Astronomický snímek dne,
který publikuje především fotografie vesmíru se stručným popisem profesionálního astronoma. Nyní vydali zdarma kalendář na rok 2013. Kalendář je ke stažení ve formátu PDF.
Na titulní stránce, stejně jako u prvního měsíce, ještě prosince roku 2012 je snímek galaxie NGC 253 v Sochaři.
Pro měsíce roku 2013 je vždy vybrán jeden snímek z měsíce z předcházejícího roku, zde jsou odkazy na původní publikované snímky i s českým textem:
Klad listů kalendáře APOD 2013 Autor: Josef ChlachulaNa rozdíl od českého kalendáře u tohoto anglického kalendáře týden začíná nedělí (Sunday). Kalendář je optimalizován pro tisk na formát letter, což je ve Spojených státech běžně používaný kancelářský formát o rozměrech 8,5 x 11 palců (215,9 mm × 279,4 mm). Je tedy o něco širší než formát A4 (210 x 297 mm). Po oboustranném vytištění se složené stránky mohou prodírkovat a prošít spirálou. K zavěšení na stěnu poslouží dírka na závěsný špendlík ve středu na opačné straně spirálové vazby.
Pochází ze Starého Města u Uherského Hradiště. Nejprve se v 6 letech po startu Jurije Gagarina začal zajímat o kosmonautiku, později rozšířil zájem o astronomii. Začal brýlovým dalekohledem vlastní konstrukce, později si postavil 15 cm zrcadlový dalekohled. Od roku 1974 začal působit na hvězdárně ve Zlíně. Věnoval se proměnným hvězdám, nebeské mechanice, vedl výpočetní sekci, astronomický kroužek a v roce 1988 poprvé letní astronomický tábor na Držkové u Zlína. Tábory se stále každoročně pořádají, nyní ve Vlčkové. Na zlínské hvězdárně se věnoval popularizační práci, zejména veřejným přednáškám a vydával také její zpravodaj Zorné pole. Je zakládajícím členem Zlínské astronomické společnosti. V roce 1995 jako člen výkonného výboru České astronomické společnosti založil a provozoval web server astro.cz. Denně vytváří českou verzi Astronomického snímku dne.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.
Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl
Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.
Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše.
30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)