Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled poblíž černé díry

Uznání: April Hobart, CXC

Ve středu rotujícího víru horkého plynu je nejspíš něco, co nikdy není vidět přímo: černá díra. Studium jasného světla emitovaného vířícím plynem často ukazuje nejen na přítomnost černé díry, ale i na její atributy. Tak například u plynu kolem GRO J1655-40 bylo nalezeno neobvyklé blikání 450 krát za sekundu. Takovou rychlost blikání lze na základě předchozího odhadu hmotnosti pro centrální objekt jako sedminásobku hmotnosti Slunce vysvětlit černou dírou, která se velice rychle otáčí. Jaký je fyzikální mechanismus blikání a pomalejších kvasi periodických oscilací v akrečních discích kolem černých děr a neutronových hvězd zůstává předmětem výzkumu.

Štítky: Černá díra, Akreční disk, View


22. vesmírný týden 2024

22. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 5. do 2. 6. 2024. Měsíc po úplňku spěje k poslední čtvrti, ale noci zůstanou poměrně světlé. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO je Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, a navíc se k nám opět natočila aktivní oblast AR3663 a uvidíme, co přinese zatím schovaná AR3664. K večernímu pozorování vybízí kometa 13P/Olbers, případně C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). SpaceX bude provádět poslední přípravy k 4. testovacímu letu SuperHeavy Starship a mezitím Boeing má jednu z posledních možností na start Starlineru, jinak hrozí dlouhý odklad.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

S andělskými křídly

Pozorování polární záře na severním Plzeňsku - Plasy, 11.5.2024

Další informace »