Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. duben 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. duben 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Regulus a trpasličí galaxie

Uznání a copyright: Markus Horn

Na jaře na severní polokouli se nad východním obzorem dá snadno pozorovat jasná hvězda Regulus. Regulus je alfa hvězda souhvězdí Lva a v tomto teleskopickém zorném poli je to ta hvězda ve středu s paprsky. Pouhých 79 světelných roků vzdálený Regulus je horká, rychle rotující hvězda, o níž je známo, že je součástí vícenásobného hvězdného systému. Těsně pod Regulem je mlhavá skvrna difuzního světla hvězd z malé galaxie Leo I, ne zcela ztracená v jeho záři. Leo I je trpasličí sféroidální galaxie a je členem Místní skupiny galaxií, které dominuje naše Galaxie Mléčná dráha a Galaxie v Andromedě (M31). Galaxie Leo I je ve vzdálenosti asi 800 tisíc světelných roků a je považována za nejvzdálenější ze známých malých satelitních galaxií obíhajících Mléčnou dráhu. Trpasličí galaxie Leo I ovšem poskytuje důkazy o superhmotné černé díře ve svém středu, která je svou hmotností srovnatelná s černou dírou ve středu Mléčné dráhy.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Can you spot the Spring Triangle?
  2. Astrophoto-Hannover.de: Regulus & Leo I Dwarf Galaxy
  3. Illinois.edu: REGULUS (Alpha Leonis)
  4. EarthSky.org: Meet Regulus, the Lion’s Heart
  5. Wikipedia: Leo_I_(trpasličí_galaxie)
  6. SEDS.org: The Local Group of Galaxies
  7. NASA: The Milky Way Galaxy
  8. APOD: 2005-12-22 Vesmírný ostrov Andromeda
  9. Sci.news: Dwarf Galaxy Leo I Hosts Strangely Massive Black Hole, Astronomers Say
  10. Harvard.edu: Extreme Tidal Stripping May Explain the Overmassive Black Hole in Leo I: A Proof of Concept

Štítky: Alfa leo, Trpasličí galaxie


22. vesmírný týden 2024

22. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 5. do 2. 6. 2024. Měsíc po úplňku spěje k poslední čtvrti, ale noci zůstanou poměrně světlé. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO je Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, a navíc se k nám opět natočila aktivní oblast AR3663 a uvidíme, co přinese zatím schovaná AR3664. K večernímu pozorování vybízí kometa 13P/Olbers, případně C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). SpaceX bude provádět poslední přípravy k 4. testovacímu letu SuperHeavy Starship a mezitím Boeing má jednu z posledních možností na start Starlineru, jinak hrozí dlouhý odklad.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

S andělskými křídly

Pozorování polární záře na severním Plzeňsku - Plasy, 11.5.2024

Další informace »