Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Kam směřuje role Evropy v kosmonautice?

Kam směřuje role Evropy v kosmonautice?

Andrew Feustel a Krtek.
Autor: NASA.

V sobotu 10. září 2016 se ve všech 22 členských státech Evropské kosmické agentury (ESA) uskuteční první Debata občanů o přínosech, směřování a roli Evropy v kosmických aktivitách. ESA organizuje veřejnou debatu ojedinělou metodou, při které se z každého členského státu zúčastní přibližně 100 občanů, kteří budou diskutovat současně ve stejný den stejné otázky. Registrace zájemců o účast bude ukončena 28. srpna 2016 o půlnoci a zúčastní se jí i pravocníci České kosmické kanceláře. V tomto článku se dozvíte i o jejích dalších aktivitách, do kterých se můžete zapojit.

Zúčastněte se debaty o přínosech, směřování a roli Evropy v kosmonautice

V sobotu 10. září 2016 se ve všech 22 členských státech Evropské kosmické agentury (ESA) uskuteční první Debata občanů o přínosech, směřování a roli Evropy v kosmických aktivitách. ESA organizuje veřejnou debatu ojedinělou metodou, při které se z každého členského státu zúčastní přibližně 100 občanů, kteří budou diskutovat současně ve stejný den stejné otázky. Registrace zájemců o účast bude ukončena 28. srpna 2016 o půlnoci.

Určeno pro kategorii: veřejnost
Další informace najdete na adrese:
http://www.czechspace.cz/cs/debata-esa-s-obcany

Vzdělávací a popularizační přednášky o kosmonautice

Česká kosmická kancelář nabízí přednášky pro základní a střední školy o kosmonautice a přínosech kosmonautiky pro běžný život lidí na planetě Zemi a besedy pro děti z mateřských škol o létání do vesmíru. Dále nabízíme přednášky pro veřejnost (kluby, hvězdárny, semináře, konference, kurzy) o historických i aktuálních událostech v kosmonautice a o budoucnosti dobývání vesmíru.

Nová přednáška od září 2016: Život na kosmické stanici

Přehled nabízených přednášek v možných podzimních termínech najdete na adrese http://kosmoprednasky.webnode.cz

ESA hledá nové studentské týmy pro experimenty v hyper- a mikrogravitaci

Evropská kosmická agentura vyhlásila dvě výzvy pro podávání návrhů na studentské experimenty využívajících unikátního prostředí hypergravitace a mikrogravitace. Soutěže jsou určeny pro až čtyřčlenné týmy studentů magisterského nebo doktorského studia ve věku od 18 do 32 let z členských nebo spolupracujících států ESA. Uzávěrky podání projektových návrhů jsou 4. záři, resp. 9. října 2016.

Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
http://www.czechspace.cz/cs/spindrop-your-thesis-2017

Studentské sny se mohou podívat na hranici kosmického prostoru

Švédský národní kosmický výbor (SNSB) a Německá kosmická agentura (DLR) ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) vyhlašují již desáté kolo výzev pro vysokoškolské studenty z členských a spolupracujících států ESA k podání návrhů na experimenty pro starty výškových sondážních raket REXUS a stratosférických experimentálních balonů BEXUS. Uzávěrka příjmu projektových návrhů končí 17. října 2016.

Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
http://www.czechspace.cz/cs/rexusbexus-2017-2018

Soutěže SGAC o cestu na SGC a IAC v Mexiku

Organizace Space Generation Advisory Council (SGAC) otevřela soutěže pro studenty a mladé profesionály o cestu na Space Generation Congress (SGC) a Mezinárodní astronautický kongres (International Astronautical Congress, IAC), které se budou konat na konci září v mexické Guadalajaře. Tyto soutěže jsou zaměřeny na nejrůznější témata, zapojit se proto do nich mohou studenti a mladí profesionálové s nejrůznějším zaměřením. Termíny pro zasílání přihlášek končí ve druhé polovině července. Více informací je možné nalézt na webu SGAC.
V případě zájmu o zapojení do těchto soutěží je také možné kontaktovat Michala Kuneše (kunes@czechspace.cz), který má organizaci těchto soutěží v SGAC na starosti.

Určeno pro kategorii: střední školy, vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
www.spacegeneration.org/opportunities/scholarships

Středoškolská soutěž: Nastartuj si své podnikání hned teď!

Soutěž je určená středoškolským studentům, kteří mají zájem o inovativní řešení problémů a tvorbu svého vlastního podnikání ještě na střední škole a později při svém dalším studiu či praxi. Cílem soutěže je nastartovat nadané studenty k zahájení podnikání již během studia. Chceme, aby pochopili, že nemusí čekat, až dostudují, ale naopak své nápady a projekty mohou začít realizovat, ještě než ukončí svá studia. Tak budou mít připravenu budoucnost, aniž by spoléhali na to, že si po škole „něco“ najdou nebo že jim „někdo“ pomůže získat lukrativní zaměstnání. Tím, že si na střední škole připraví podnikatelský záměr, nebo dokonce zahájí svou podnikatelskou kariéru, převezmou zodpovědnost za sebe, a mnohdy i za své okolí.

Určeno pro kategorii: střední školy
Další informace najdete na adrese:
http://soutezapodnikej.cz/

Kontakty a další informace

Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře
Sokolovská 32/22, Praha 8 - Karlín (100 metrů od stanice metra Florenc BC)

Milan Halousek
Tel.: 602 153 564,
E-mail: halousek@czechspace.cz
(na této e-mailové adrese se můžou i další zájemci přihlásit k odběru informací o studentských programech a zajímavých akcích České kosmické kanceláře, Evropské kosmické agentury a dalších organizátorů)

Další informace o dění v české kosmonautice získáte na stránkách České kosmické kanceláře http://www.czechspace.cz. O úspěších českých studentů na mezinárodních akcích si můžete přečíst na webových stránkách http://www.czechspace.cz/cs/uspechy-studentu

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Kalendář akcí na Astro.cz

Převzato: Česká kosmická kancelář



O autorovi

Milan Halousek

Milan Halousek

Milan Halousek (* 1961, Pardubice) je jeden z předních českých popularizátorů kosmonautiky. Od roku 2001 je organizátorem dnes již největšího středoevropského setkání zájemců o pilotovanou kosmonautiku KOSMOS-NEWS PARTY, kterého se ravidelně účastní řada českých i zahraničních odborníků a hostů. Od roku 2002 organizuje a koordinuje v České republice akce Světového kosmického týdne, které se zaměřují především na informování nejširší veřejnosti o přínosech kosmonautiky ke každodennímu životu lidí. Je vedoucím odboru Vzdělávání České kosmické kanceláře, předsedou Astronautické sekce České astronomické společnosti a členem Astronomické společnosti Pardubice. V neposlední řadě je také vášnivým sběratelem autogramů kosmonautů a všeho dalšího, co s kosmonautikou a lety do vesmíru souvisí.

Štítky: Česká kosmická kancelář


22. vesmírný týden 2024

22. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 5. do 2. 6. 2024. Měsíc po úplňku spěje k poslední čtvrti, ale noci zůstanou poměrně světlé. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO je Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, a navíc se k nám opět natočila aktivní oblast AR3663 a uvidíme, co přinese zatím schovaná AR3664. K večernímu pozorování vybízí kometa 13P/Olbers, případně C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). SpaceX bude provádět poslední přípravy k 4. testovacímu letu SuperHeavy Starship a mezitím Boeing má jednu z posledních možností na start Starlineru, jinak hrozí dlouhý odklad.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

S andělskými křídly

Pozorování polární záře na severním Plzeňsku - Plasy, 11.5.2024

Další informace »