Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s dr. Jiřím Grygarem, Žeň objevů 2016, 2. díl

Hlubinami vesmíru s dr. Jiřím Grygarem, Žeň objevů 2016, 2. díl

RNDr. Jiří Grygar v pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe

V pokračování s dr. Jiřím Grygarem budeme v listopadu pokračovat v objevech ve Sluneční soustavě a také se podíváme k exoplanetám. Zastavíme se tedy u trpasličí planety Pluto, komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko, další trpasličí planety Ceres a první část cesty zakončíme u Slunce. Pak se podíváme na planety u jiných hvězd, například Proximy Kentaura.

Prvním zastavením bude Pluto a významná mise sondy New Horizons. Její snímky budou astronomy jistě po mnoho let zajímat a už nyní přináší překvapivá zjištění.

I sonda Rosetta před svým zánikem na kometě Čurjumov-Gerasimenková dokázala přinést zajímavé informace.

Co nového lze nalézt u Cerery? Sonda Dawn stále krouží kolem této trpasličí planety a její snímky berou dech.

Pouť sluneční soustavou zakončíme u Slunce. Práce prof. Miloslava Druckmüllera fascinuje! Zastavíme se u jeho nových animací a nad detaily, které zachycují. I zářivý výkon, úhlový průměr Slunce či Wolfovo číslo se dostaly do středu pozornosti slunečních fyziků.

Po opuštění sluneční soustavy se vydáme do světa exoplanet. Zajímavé je, že i u nejbližší hvězdy Proximy je také exoplaneta. I u jiných hvězd se objevují nové a nové planety…

Premiéru sledujte tuto sobotu 4. 11. od 20 hod. na TV Noe http://www.tvnoe.cz/

RNDr. Jiří  Grygar v pořadu Hlubinami vesmíru Autor: TV Noe
RNDr. Jiří Grygar v pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe

Bližší info o pořadu i termíny repríz http://www.tvnoe.cz/porad/hlubinami-vesmiru-s-dr-jirim-grygarem-zen-objevu-2016-1-dil

První díl Žní objevů 2016 můžete sledovat a archivu TV Noe http://www.tvnoe.cz/video/14063

V posledním 3. díle budeme pokračovat, tentokrát již v hlubokém vesmíru.

K poutavému vyprávění nad novinkami v astronomii zve moderátor pořadu Jindřich Suchánek

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Pořad Hlubinami vesmíru na TV Noe



O autorovi

Štítky: Hlubinami vesmíru, Jiří Grygar


22. vesmírný týden 2024

22. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 5. do 2. 6. 2024. Měsíc po úplňku spěje k poslední čtvrti, ale noci zůstanou poměrně světlé. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO je Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, a navíc se k nám opět natočila aktivní oblast AR3663 a uvidíme, co přinese zatím schovaná AR3664. K večernímu pozorování vybízí kometa 13P/Olbers, případně C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). SpaceX bude provádět poslední přípravy k 4. testovacímu letu SuperHeavy Starship a mezitím Boeing má jednu z posledních možností na start Starlineru, jinak hrozí dlouhý odklad.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

S andělskými křídly

Pozorování polární záře na severním Plzeňsku - Plasy, 11.5.2024

Další informace »