Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Poslechněte si debatu umělkyně a vědce pod největším českým dalekohledem

Poslechněte si debatu umělkyně a vědce pod největším českým dalekohledem

Perkův dalekohled na ondřejovské observatoři Astronomického ústavu Akademie věd AV ČR.
Autor: AsÚ AV ČR

Zveme vás na společenský doprovodný program Ceny Jindřicha Chalupeckého v neděli 13. září 2015. Přední česká umělkyně Pavla Sceranková povede na půdě Astronomického ústavu dialog s českým vědcem Bruno Jungwiertem v prostoru kupole pod největším českým dalekohledem - dvoumetrovým Teleskopem Luboše Perka. Vstup je zdarma, při včasné rezervaci se můžete nechat na akci dopravit autobusem.

Umělkyně Pavla Sceranková bude hostem v kopuli ondřejovské obseratoře s největším dalekohledem v Česku. Autor: Archiv P. Scerankové.
Umělkyně Pavla Sceranková bude hostem v kopuli ondřejovské obseratoře s největším dalekohledem v Česku.
Autor: Archiv P. Scerankové.
Přední česká umělkyně Pavla Sceranková povede rozhovor na téma reliktního záření s vědcem RNDr. Bruno Jungwiertem, Ph.D., v prostoru kupole, kde je umístěn největší dalekohled v České republice. Reliktní záření, tedy jakési první světlo, které bylo vyzářeno ve vesmíru, se pro umělkyni stalo inspirací pro sérii objektů, videí a fotografií. Společná diskuse přední současné umělkyně a významného badatele je také pokračováním dialogu mezi současným uměním a vědou, zkoumáním styčných ploch a možností vzájemného obohacení.

Součástí programu, probíhajícího v poutavém prostředí ondřejovské hvězdárny, bude krátká prohlídka historického areálu.

 Program:

  • 13:00: nástup do autobusu, který dopraví účastníky do Ondřejova (místo a čas nástupu bude upřesněn)
  • 14:00: začátek – sraz všech účastníků na začátku vstupního schodiště, výstup po schodišti, procházka a krátká prohlídka historického areálu procházkou cca 15 minut, poté dojdeme ke kopuli největšího dalekohledu v České republice
  • 15:30: začátek moderované přednášky v prostoru pod dalekohledem
  • 16:05: konec prezentace a prostor pro diskusi a otázky
  • 16:40: konec akce – autobus odveze účastníky zpět do Prahy

Pro účast na akci se můžete nechat dovézt autobusem

Vstup je zdarma. Společnost Jindřicha Chalupeckého nabízí zájemcům o prezentaci Pavly Scerankové využít možnost dopravy autobusem zdarma. Kapacita autobusu je omezena na 45 míst, rezervace míst tedy nutná na barboraciprova@cjch.cz.

Ke stažení: Pozvánka v PDF

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Web Pavly Sceránkové

Převzato: Astronomický ústav AV ČR



O autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.

Štítky: Astronomický ústav AV ČR, Perkův dalekohled


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Orlia hmlovina M16

Orlia hmlovina, známa aj ako Messier 16 alebo NGC 6611, je mladá otvorená hviezdokopa v súhvezdí Had. Táto oblasť vzniku hviezd je vzdialená asi 7000 svetelných rokov od Zeme a je spojená s difúznou hmlovinou alebo oblasťou H II známou pod názvom IC 47031. Hviezdokopa M16 obsahuje približne 55 hviezd medzi 8. až 12. magnitúdou a na jej pozorovanie sa odporúča ďalekohľad s objektívom vyše 6 cm. Hmlovina sa rozprestiera na ploche s priemerom 60 svetelných rokov a je známa svojimi charakteristickými stĺpmi medzihviezdnej hmoty, ktoré sa nazývajú Stĺpy stvorenia. Najvyšší stĺp dosahuje dĺžku jeden svetelný rok, čo je 9 460 000 000 000 km – štvrtina vzdialenosti nášho Slnka od najbližšej hviezdy. Vo vnútri stĺpov sa najhustejšie oblasti vodíka a hélia spolu s prachovými časticami uhlíka a kremíka zhlukujú a zohrievajú, až vytvoria nové hviezdy. Zaujímavosťou je, že podľa najnovších pozorovaní zo Spitzerovho vesmírneho teleskopu, Stĺpy stvorenia už pravdepodobne celých 6000 rokov neexistujú. Deštrukciu pilierov spôsobila supernova, ktorá vybuchla v ich blízkosti Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Starnet++, Adobe photoshop 66x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 94x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 180 flats, master darks, master darkflats 7.4. až 14.5.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »