Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Změť vláken

Změť vláken

Šipky ukazují na tmavá vlákna a na kondenzovaný chladný materiál ze sluneční koróny (horká, tenká vnější vrstva sluneční atmosféry). Po kliknutí na snímek se Vám zobrazí video zobrazující Slunce pomocí různých přístrojů sondy SOHO. Nejdříve uvidíte snímek v bílém světle získaný přístrojem MDI - zřetelně uvidíte sluneční skvrny. Následuje snímek EIT zobrazující koronární plazmu o teplotě 1.5 milionu stupňů Celsia, rozeznáte slabé tmavé filamenty. Nakonec se zobrazí snímek EIT o teplotě mezi předchozími - zde filamenty uvidíte v plné síle.

Pozorný pohled na Slunce 23.2.2004 v extrémním ultrafialovém záření (EUV) ukázal skupinu tří filamentů sklánějících se pod úhlem 4-5 stupňů k dolnímu pravému kvadrantu. Na snímcích sondy SOHO byl upraven kontrast - tmavé filamenty jsou snadněji pozorovatelné.

Filamenty tvoří velké množství chladné, husté hmoty vznášející se v horké, tenké koróně (horní část atmosféry). Pokud se objeví na okraji SLunce, nazýváme je protuberance. Většina hmoty ve filamentech má teplotu okolo 60 000° Kelvina (porovnej se sluneční korónou 1. milionu stupňů). Filamenty se nám zdají tmavé, neboť je pozorojeme shora na pozadí jasného slunečního povrchu. Protuberance vidíme jasné, neboť je vidíme "z boku" a na pozadí je tmavá obloha.

Dlouhý, zkroucený prostřední filament by se po narovnání jevil dlouhý jako průměr Slunce.Některé filamenty se zhroutí, ale tyto tři již zůstávají stabilní několik dní.

SOHO je společná mise NASA a ESA.

Zdroj: NASA




O autorovi

Karel Mokrý

Karel Mokrý

Narodil se v roce 1977 v Chrudimi. K astronomii ho přivedl návod na stavbu jednoduchého dalekohledu v časopise ABC, později se věnoval pozorování proměnných hvězd. Od roku 2001 se aktivně podílí na technické správě a tvorbě obsahu astro.cz. V letech 2001 - 2010 byl rovněž členem Výkonného výboru ČAS. V roce 2005 stál u zrodu prestižní české fotografické soutěže ČAM, v níž je rovněž až do současnosti porotcem.



22. vesmírný týden 2024

22. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 5. do 2. 6. 2024. Měsíc po úplňku spěje k poslední čtvrti, ale noci zůstanou poměrně světlé. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO je Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, a navíc se k nám opět natočila aktivní oblast AR3663 a uvidíme, co přinese zatím schovaná AR3664. K večernímu pozorování vybízí kometa 13P/Olbers, případně C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). SpaceX bude provádět poslední přípravy k 4. testovacímu letu SuperHeavy Starship a mezitím Boeing má jednu z posledních možností na start Starlineru, jinak hrozí dlouhý odklad.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

S andělskými křídly

Pozorování polární záře na severním Plzeňsku - Plasy, 11.5.2024

Další informace »