Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  37. vesmírný týden 2013

37. vesmírný týden 2013

Mapa oblohy 11. září 2013 ve 21 hodin SELČ. Data: Stellarium Autor: Martin Gembec
Mapa oblohy 11. září 2013 ve 21 hodin SELČ. Data: Stellarium
Autor: Martin Gembec
Přehled událostí na obloze od 9. 9. do 15. 9.

Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nejlépe vidět Venuše, končí viditelnost Saturnu. Ráno je pěkně vidět Jupiter a Mars. Neptun a Uran jsou vidět během noci. Mars prošel Jesličkami. ISS začne své ranní přelety.

Mapa zobrazuje oblohu ve středu 11. září ve 21:00 SELČ.

Obloha:

Měsíc je ve čtvrtek 12. září v první čtvrti. Pondělnímu setkání Měsíce se Saturnem nepřeje počasí. Pokud počasí dovolí, je právě tento týden ideální pozorovat měsíční útvary, které plasticky vystoupí na rozhraní světla a stínu.

Jupiter v Blížencích a Mars u Jesliček v slabém kuželi zvířetníkového světla Autor: Martin Gembec
Jupiter v Blížencích a Mars u Jesliček v slabém kuželi zvířetníkového světla
Autor: Martin Gembec
Planety:
Venuše (−4,1 mag) je za jasného počasí dobře viditelná již krátce po západu Slunce nízko nad západem až jihozápadem. Saturn (0,7 mag) je sice o něco výše, ale okem mnohem slabší.
Ráno je už 40° vysoko nad východem v Blížencích planeta Jupiter (−2,1 mag), 20° vysoko vystupuje planeta Mars (+1,6 mag), která právě prošla hvězdokupou M 44 (Jesličky) v souhvězdí Raka.
Pozorovatele Jupiteru ještě upozorníme, že Velká červená skvrna (GRS) přechází přes střed kotoučku nejlépe ve čtvrtek 12. 9. ve 3:45 SELČ a v sobotu 14. 9. v 5:20.

Detail mapy k opozici Neptunu 27.8.2013. Data: Stellarium Autor: Martin Gembec
Detail mapy k opozici Neptunu 27.8.2013. Data: Stellarium
Autor: Martin Gembec
Neptun (7,8 mag) je vidět celou noc. Najdeme jej např. pomocí triedru, ale vhodnější bude si jej potom zvětšit přes dalekohled, jinak vypadá jen jako hvězdička. Hledat jej můžeme od hvězdy sigma Aqr, která je vidět okem (4,8 mag) – od ní je Neptun 1,5° doprava. Obklopen je třemi podobně jasnými hvězdami, přičemž Neptun je jakoby v těžišti jejich trojúhelníku a nejjasnější je vrchní hvězda (7 mag). Po zvětšení bychom měli vidět mrňavý namodralý kotouček a větším dalekohledem i měsíc Triton (13,5 mag).
Po půlnoci je dobře vidět také Uran (5,7 mag) v Rybách.

Uran v první polovině září, fotomapa. Autor: Martin Gembec
Uran v první polovině září, fotomapa.
Autor: Martin Gembec
Slunce je opět přechodně málo aktivní. Dokonce bylo o víkendu téměř beze skvrn. Nezbývá než vyčkávat na vyšší aktivitu. Vývoj skvrn můžete sledovat na aktuálním snímku SDO.

Přelety ISS se přesunou na ranní oblohu. První zřejmě od čtvrtka, ale jen nízko nad jihovýchodem. Přelety pro tento týden doporučuji vygenerovat na serveru Calsky.com.

Kosmonautika:

  • Část posádky ISS č. 36 ve složení Pavel Vinogradov, Chris Cassidy a Alexandr Misurkin má tento týden přistát na Zemi. Sojuz TMA-08M se oddělí od ISS ve středu 11. září a tentýž den přistane.
     
  • Sonda LADEE, určená na průzkum měsíční atosféry odstartovala v sobotu 7. září. Raketa Minotaur V ji vynesla správně na cestu k Měsíci, avšak nastal menší problém s rotací sondy. Počítač se totiž domníval, že gyroskopy odebírají příliš mnoho energie a proto je vypnul. Ještě v sobotu ale bylo zřejmé, kde je chyba, gyroskopy byly opět nastartovány a sonda byla stabilizována. Po příletu k Měsíci se kolem něj dvakrát protáhne a teprve při třetím přiblížení bude navedena na jeho oběžnou dráhu.
     

Výročí:

  • 9. září 1978 (35 let) odstartovala k Venuši sovětská sonda Veněra 11, která byla určena k měkkému přistání na povrchu planety. Sondu vyslala na cestu raketa Proton a po třech měsících letu vstoupila do atmosféry Venuše. Přistání proběhlo podle plánu, během sestupu byla prováděna měření atmosféry a pouzdro pracovalo i po přistání na povrch, celkem 95 minut. Sonda nepořizovala snímky.
     
  • 14. září 1978 (35 let) odstartovala k Venuši sovětská sonda Veněra 12. Ta přistála na povrchu Venuše 21. prosince, dokonce o několik dnů dříve než Veněra 11. Sonda pracovala dokonce 110 minut, což bylo v extrémních podmínkách na povrchu nečekané. Podařilo se jí také zaznamenat blesky a hromy.
     
  • 14. září 1968 (45 let) odstartovala k Měsíci sovětská bezpilotní loď Zond 5. Ta vycházela konstrukčně z lodí Sojuz a jako první se jí podařil oblet Měsíce a návrat k Zemi. Kabina i s živými organismy na palubě přistála na padácích do Indického oceánu, kde byla vylovena a převezena do Moskvy. Sonda pořídila také snímek Země, na němž je dobře patrná Afrika.
     

Výhled na příští týden:

  • Venuše míjí Saturn
  • Astronomický podzim
  • Výročí: Saturnův Hyperion
  • Výročí: Galileo do Jupiteru

Mapa oblohy s úkazy v září ke stažení v PDF,
Interaktivní online planetárium,
Mapa oblohy online.




O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Orlia hmlovina M16

Orlia hmlovina, známa aj ako Messier 16 alebo NGC 6611, je mladá otvorená hviezdokopa v súhvezdí Had. Táto oblasť vzniku hviezd je vzdialená asi 7000 svetelných rokov od Zeme a je spojená s difúznou hmlovinou alebo oblasťou H II známou pod názvom IC 47031. Hviezdokopa M16 obsahuje približne 55 hviezd medzi 8. až 12. magnitúdou a na jej pozorovanie sa odporúča ďalekohľad s objektívom vyše 6 cm. Hmlovina sa rozprestiera na ploche s priemerom 60 svetelných rokov a je známa svojimi charakteristickými stĺpmi medzihviezdnej hmoty, ktoré sa nazývajú Stĺpy stvorenia. Najvyšší stĺp dosahuje dĺžku jeden svetelný rok, čo je 9 460 000 000 000 km – štvrtina vzdialenosti nášho Slnka od najbližšej hviezdy. Vo vnútri stĺpov sa najhustejšie oblasti vodíka a hélia spolu s prachovými časticami uhlíka a kremíka zhlukujú a zohrievajú, až vytvoria nové hviezdy. Zaujímavosťou je, že podľa najnovších pozorovaní zo Spitzerovho vesmírneho teleskopu, Stĺpy stvorenia už pravdepodobne celých 6000 rokov neexistujú. Deštrukciu pilierov spôsobila supernova, ktorá vybuchla v ich blízkosti Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Starnet++, Adobe photoshop 66x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 94x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 180 flats, master darks, master darkflats 7.4. až 14.5.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »