Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Merkur otevřel okno viditelnosti všech planet

Merkur otevřel okno viditelnosti všech planet

Merkur 29. 12. 2015
Autor: Martin Gembec

Na večerní oblohu se vyhoupla planeta Merkur a protože je to obvykle nejhůře viditelná planeta, s ohledem na její blízkost zářícímu Slunci, nabízí nám možnost spatřit během noci všechny planety Sluneční soustavy. Po setmění se totiž dají spatřit také Neptun a Uran a nejlepší podívanou nabízí ranní obloha, kde najdeme jasné planety Jupiter, Mars, Venuši a Saturn.

Vzhledem k nastávajícímu mrazivému období se mohou vyskytnout večery i rána, kdy bude jasno a snad i dobrá viditelnost Merkuru. Ten se nyní nachází nízko na jihozápadě. Nejlepší období jeho viditelnosti připadá na čas mezi 16:45 a 17:15. V tomto rozmezí jej můžeme snadno vyhledat na rozhraní modré a oranžové části oblohy, pokud bude navečer jasno. Konkrétně na konci roku 2015 jej najdeme v 17:00 SEČ na azimutu asi 228° a výšce 4°. Může se to zdát velmi málo, ale při průzračné obloze a dobrém výhledu k obzoru bude Merkur i okem nepřehlédnutelný. Ostatně podívejte se na snímek z 29. prosince v 17:05. Podobně byl vidět Merkur i pouhým okem.

Merkur na jihozápadě 29. 12. 2015. Ohnisko 38 mm, Canon 30D Autor: Martin Gembec
Merkur na jihozápadě 29. 12. 2015. Ohnisko 38 mm, Canon 30D
Autor: Martin Gembec

Jakmile se setmí, nastává ideální příležitost vyhledat také planety Uran a Neptun. Zatímco Uran v Rybách je ještě vysoko nad jihem, začít musíme s Neptunem, který se pomalu sklání k jihozápadu. Začít můžeme pod hlavou Pegasa, kde je výrazné seskupení čtyř hvězd Vodnáře. 

Neptun na večerní obloze s vyznačenými souhvězdími Autor: Martin Gembec
Neptun na večerní obloze s vyznačenými souhvězdími
Autor: Martin Gembec

Uran už je k nalezení snadno podle trojice hvězd, přičemž ta nejjasnější je delta Psc (4,4 mag). Od této trojice vlevo je hvězda epsilon Psc (4,3 mag) a pod ní už najdeme Uran (5,8 mag). A dokonce je na tmavé obloze vidět i pouhým okem.

Uran v Rybách je snadno k nalezení díky nedalekým hvězdám 4. velikosti Autor: Martin Gembec
Uran v Rybách je snadno k nalezení díky nedalekým hvězdám 4. velikosti
Autor: Martin Gembec

Nejlepší je ovšem ráno před svítáním, kdy se nízko nad jihovýchodem vyhoupne Saturn, čímž umožní spatřit za noc všechny planety, protože vysoko na obloze září Jupiter, v Panně nedaleko Spiky je Mars a nad jihovýchodem samozřejmě i jasná Venuše.

Planety na ranní obloze 30. prosince 2015 Autor: Martin Gembec
Planety na ranní obloze 30. prosince 2015
Autor: Martin Gembec

Venuše a Saturn ráno 30. 12. 2015 Autor: Martin Gembec
Venuše a Saturn ráno 30. 12. 2015
Autor: Martin Gembec

 




O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Merkur, Planety


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Orlia hmlovina M16

Orlia hmlovina, známa aj ako Messier 16 alebo NGC 6611, je mladá otvorená hviezdokopa v súhvezdí Had. Táto oblasť vzniku hviezd je vzdialená asi 7000 svetelných rokov od Zeme a je spojená s difúznou hmlovinou alebo oblasťou H II známou pod názvom IC 47031. Hviezdokopa M16 obsahuje približne 55 hviezd medzi 8. až 12. magnitúdou a na jej pozorovanie sa odporúča ďalekohľad s objektívom vyše 6 cm. Hmlovina sa rozprestiera na ploche s priemerom 60 svetelných rokov a je známa svojimi charakteristickými stĺpmi medzihviezdnej hmoty, ktoré sa nazývajú Stĺpy stvorenia. Najvyšší stĺp dosahuje dĺžku jeden svetelný rok, čo je 9 460 000 000 000 km – štvrtina vzdialenosti nášho Slnka od najbližšej hviezdy. Vo vnútri stĺpov sa najhustejšie oblasti vodíka a hélia spolu s prachovými časticami uhlíka a kremíka zhlukujú a zohrievajú, až vytvoria nové hviezdy. Zaujímavosťou je, že podľa najnovších pozorovaní zo Spitzerovho vesmírneho teleskopu, Stĺpy stvorenia už pravdepodobne celých 6000 rokov neexistujú. Deštrukciu pilierov spôsobila supernova, ktorá vybuchla v ich blízkosti Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Starnet++, Adobe photoshop 66x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 94x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 180 flats, master darks, master darkflats 7.4. až 14.5.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »