Úvodní strana  >  Společnost  >  Síň slávy  >  Jan Hovad

Jan Hovad

J.Hovad
J.Hovad

Rok narození : 1987

www.space-walk.info

Astrofotograf roku 2008

Astrofotografem roku 2008 se stal Jan Hovad z Červeného Kostelce. Jeho cesta k tomuto titulu byla oslnivě krátká a přímočará. To však neznamená, že byla lehká. Možná právě naopak. Ještě v dubnu roku 2007 se Honza zabýval úplně jinými věcmi, od astronomie na hony vzdálenými. Zlomovým okamžikem se stalo možná náhodné prokliknutí na internetové stránky Instantních astronomických novin v květnu toho roku. Fotografie oblohy spolu s hvězdnou mapkou jej vytáhly na ztemnělou zahradu a bylo rozhodnuto. Zrodil se nový astronom.

Pohled na noční oblohu pouhýma očima brzy přestal stačit, stejně jako články v časopisech i na internetu. Po mnoha diskusích na stránkách Astro-fóra, hostujícím na serveru České astronomické společnosti, se na zahradě objevil 8“ Dobson. Prohlížení oblohy se postupně spojilo s prvními pokusy o afokální fotografii a astronom se proměnil na astrofotografa.

Na řadu přišel fotoaparát Canon EOS 400D se setovým objektivem a první opravdové astronomické fotografie. Jejich zpracování a zejména výsledky přivedly Honzu k jeho hlavní astrofotografické specializaci – širokoúhlé fotografii. Nemohl si snad pro začátek vybrat komplikovanější obor astronomické fotografie. Fotograf zde bojuje nejen s nepřízní počasí, zimou a rosou, nepřesnostmi v chodu montáže a horkými pixely v obraze. K tomu všemu se přidává deformace velkoplošného obrazu při převodu z koule oblohy na rovný čip fotoaparátu, komplikovaná navíc skládáním mnoha snímků do výsledné mozaiky. Velkou, možná dokonce zásadní , potíž přináší i světelné znečištění. "Širokoúhlého" astrofotografa netrápí pouze s přezářená obloha, ale zejména různá intenzita tohoto přesvícení v různých částech nebe.

Zatím však pokračovalo vylepšování "strojového parku". Stativ nahradila paralaktická montáž HEQ5 a objektiv fotoaparátu refraktor ED80 o průměru objektivu 80mm a ohnisku 600mm. I fotoaparát prodělal modifikaci v astronomicky přijatelnější přístroj a došlo i na auto-guider a úzkopásmové filtry. Sestavování velkorozměrných mozaik hvězdného nebe si však v krátké době vynutilo další změnu v technice. Refraktor ED80 byl vyměněn za objektiv Takahashi FSQ85 ED, který má výrazně lepší kresbu po celém vykresleném poli.

A výhledy do budoucna? Realizuje se stavba pozorovatelny a plánuje nákup monochromatické CCD kamery. Ale hlavně Honza mosí v hlavě a za jasného počasí realizuje další projekty velkorozměrových mozaik krásné noční oblohy.

VYBRANÉ FOTOGRAFIE

Altitak: Okolí hvězdy Alnitak v souhvězdí Oriona. Autor: Jan Hovad
Altitak: Okolí hvězdy Alnitak v souhvězdí Oriona.
Autor: Jan Hovad
Labuť: Mléčná dráha v souhvězdí Labutě. Vítězná mozaika Astrofotografa roku 2008. Autor: Jan Hovad
Labuť: Mléčná dráha v souhvězdí Labutě. Vítězná mozaika Astrofotografa roku 2008.
Autor: Jan Hovad
Kalifornie: Mlhovina Kalifornie v souhvězdí Persea. Autor: Jan Hovad
Kalifornie: Mlhovina Kalifornie v souhvězdí Persea.
Autor: Jan Hovad
Kulová hvězdokupa M13 v souhvězdí Herkula. Autor: Jan Hovad
Kulová hvězdokupa M13 v souhvězdí Herkula.
Autor: Jan Hovad


Štítky: Síň slávy


22. vesmírný týden 2024

22. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 5. do 2. 6. 2024. Měsíc po úplňku spěje k poslední čtvrti, ale noci zůstanou poměrně světlé. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO je Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, a navíc se k nám opět natočila aktivní oblast AR3663 a uvidíme, co přinese zatím schovaná AR3664. K večernímu pozorování vybízí kometa 13P/Olbers, případně C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). SpaceX bude provádět poslední přípravy k 4. testovacímu letu SuperHeavy Starship a mezitím Boeing má jednu z posledních možností na start Starlineru, jinak hrozí dlouhý odklad.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

S andělskými křídly

Pozorování polární záře na severním Plzeňsku - Plasy, 11.5.2024

Další informace »