Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. září 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy hvězd Gemini South

Uznání a copyright: Elke Schulz

Hvězdy zdánlivě krouží jižní oblohou na této surealistické časové expozici pořízené před východem Měsíce z observatoře Gemini jih na Cerro Pachon v Chile na planetě Zemi. Při expozici v délce 1 hodina 40 minut byly kamera a stativ pevné, takže koncentrické stopy hvězd jsou obrazem zemské denní rotace kolem své osy. Pohled míří na jih a v popředí je vidět i dalekohled Gemini. Zdánlivý střed zatočených stop, tedy jižní nebeský pól, leží těsně mimo horní levý okraj. Dvě slabé široké šmouhy sledují Magellanova mračna, satelity Mléčné dráhy a vlevo od observatoře se scénou zablýsknul také meteor. Světla na obzoru jsou z pobřežních měst La Serena a Coquimbo.

Štítky: Stopy hvězd, Magellanic clouds, Gemini south


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »