Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. leden 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. leden 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Magellanův proud

Uznání: David L. Nidever et al., NRAO/AUI/NSF & A. Mellinger, LAB Survey, Parkes Obs., Westerbork Obs., Arecibo Obs.

Na nebi se přes majestátní Mračna Magellanova prostírá neobvyklý proud plynu: Magellanův proud. Původ tohoto plynu zůstává neznámý, ale nejspíše bude klíčem k původu a zániku nejslavnějších satelitních galaxií naší Mléčné dráhy: Velkého a Malého Magellanova mračna - LMC a SMC. Donedávna se uvažovalo o dvou možných hypotézách: že proud vzniknul vytržením plynu těmito galaxiemi, když procházely přes halo naší Mléčné dráhy, nebo že tento proud vzniknul diferenciálním gravitačním tahem z Mléčné dráhy. Nedávné širokoúhlé radiové snímky, včetně snímků z Byrdova radioteleskopu v Green Bank ukázaly, že Magellanův proud je delší a starší, než se doposud myslelo, možná je starý až 2,5 miliardy let. Tato pozorování podpořila třetí možný původ vzniku tohoto proudu, že totiž galaxie Velké a Malé Magellanovo mračno kdysi kolem sebe prošly tak blízko, že gravitační slapy vyvolaly poryv vznikání hvězd, který po sobě zanechal tento proud. Na snímku nahoře je do nedávno dokončeného celooblohového snímku ve viditelném světle digitálně superponován snímek radiové emise Magellanova proudu ve falešné růžové barvě, která se prostírá přes značnou část oblohy a končí u obou Magellanových galaxií vpravo dole.

Štítky: Lmc, Smc, Magellanic clouds, Magellanic Stream


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »