Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Fotogalerie: Mladý Měsíc u Venuše a Býčího oka
Vytisknout článek

Fotogalerie: Mladý Měsíc u Venuše a Býčího oka

Mladý Měsíc u zříceniny v Považské Teplé.
Autor: František Michálek

V úterý 21. dubna 2015 ve večerních hodinách se na západním nebi naskytl fantastický a nesmírně fotogenický pohled - mladý Měsíc ležel asi 7° jihozápadně od nápadné planety Venuše a jižní "osten" měsíčního srpku po setmění ležel jen kousíček od jasné hvězdy Aldebaran v souhvězdí Býka. Krásné seskupení bylo pozrovatelné na celém českém území díky opravdu dobrému počasí. Do redakce dorazilo přes formulář spoustu krásných fotografií. Jejich autorům děkujeme a těšíme se na případné další.

Aktualizováno: 23. dubna, 10:13 SELČ.

Krásného úkazu na večerní obloze nejsme svědky naposledy. Planeta Venuše, do nynějška nejjasnější objekt večerní oblohy (dokud se neukázal Měsíce), bude velmi dobře pozorovatelná ještě necelé dva měsíce. Poté již bude nízko nad obzorem za soumraku. Zároveň začíná viditelnost planety Merkur. Nakrátko tak budeme moci pozorovat hned tři výrazné planety Sluneční soustavy po západu Slunce (Merkur, Venuši a vysoko nad jihozápadem Jupiter).

Fotogenická podívaná, jakou jsme měli možnost sledovat právě v úterý, se bude opakovat ještě jednou, a sice za měsíc 21. května. Tehdy mladý Měsíc najdeme v seskupení s Venuší a dvěma jasnými hvězdami v souhvězdí Blíženců, Castorem a Polluxem. O něco výše nad obzorem bude podívanou doplňovat rovněž dosti výrazný Jupiter. Na počátku července - ovšem na velmi světlé obloze nízko nad obzorem - pak Venuše a Jupiter projdou na nebi velmi těsně u sebe.

Fotogalerie je řazena od nejnovějších příspevků. Své snímky tohoto úkazu mezi 20. a 22. dubnem 2015 můžete dále posílat přes formulář. Svá pozorování zaslaná do galerie můžete pochopitelně sdílet i na svém Facebooku (stačí ve čtenářské galerii kliknout na "Detail pozorování" u svého příspěvku a zobrazený detail poté dle libosti sdílet).

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Štastný rok pro zákryty Býčího oka
[2] Fotogalerie: Blyštivá Venuše u hvězdných Kuřátek
[3] Fotogalerie: Planeta Venuše na večerní obloze
[4] Klub astronomů Liberecka: Pozorování Aldebarana u Měsíce

Náhled Kategorie Místo pořízení Datum Autor


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac

Mesiac zo včerajška, alebo aj test starého ruského objektívu. Vybavenie: Canon 60D, Tair 33 PhotoSniper 300mm, Vivitar teleconverter 3x, Video tripod. Software: PIPP, Autostakkert (20%), Registax, Adobe Photoshop 438x 1/800 ISO 640 F8

Další informace »