Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s dr. Miroslavem Bártou, 2. díl

Hlubinami vesmíru s dr. Miroslavem Bártou, 2. díl

Mirosav Bárta v pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe

Astronom ze slunečního oddělení Astronomického ústavu Akademie věd ČR Mgr. Miroslav Bárta, PhD. Zůstává hostem i tohoto druhého dílu. Beseda se točí kolem výzkumů z ALMA (Atacama Large Millimeter Array), observatoře na náhorní planině v Chile. Vysoko, v 5000 metrech nad mořem, v mikrovlnném oboru, zde sleduje blízký i hluboký vesmír.

Podíváme se na např. na výzkum mlhovin v okolí hvězdy Éta Carinae, Slunce, protoplanetárního disku u hvězdy HL Tauri a především na okolí centra naší Galaxie. „Uvidíme“ efekty v okolí horizontu událostí? Neuvěřitelné animace věrně napodobují naše představy. Nenechte si ujít tyto unikátní obrazy, které jsou u nás poprvé publikovány. Zavítáme i do dalších končin fascinujícího astronomického výzkumu, který nám tato observatoř umožňuje.

Premiéru sledujte v sobotu 7. 4. 2018 od 20 hod. na TV Noe http://www.tvnoe.cz/

Bližší info o pořadu a termíny repríz http://www.tvnoe.cz/porad/hlubinami-vesmiru-s-dr-miroslavem-bartou-2-dil

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Pořad Hlubinami vesmíru na TV Noe
[2] 1. díl besedy s Miroslavem Bártou



O autorovi

Štítky: TV Noe, Hlubinami vesmíru, Miroslav Bárta


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac

Mesiac zo včerajška, alebo aj test starého ruského objektívu. Vybavenie: Canon 60D, Tair 33 PhotoSniper 300mm, Vivitar teleconverter 3x, Video tripod. Software: PIPP, Autostakkert (20%), Registax, Adobe Photoshop 438x 1/800 ISO 640 F8

Další informace »