Úvodní strana  >  Články  >  Osobnosti  >  Zemřel Pavel Toufar

Zemřel Pavel Toufar

Pavel Toufar *13. 7. 1948, †26. 9. 2018

26. září 2018 nás po delší nemoci opustil spisovatel a jeden ze známých propagátorů kosmonautiky, Pavel Toufar. Jako student osobně prožil program Apollo k Měsíci. Později se zaměřoval hlavně na sovětskou a ruskou kosmonautiku. Jeho texty byly čtivé i tím, že se v nich zaměřoval na prosté lidské osudy. Po roce 2000 byl zapojen do vědeckých experimentů týkajících se izolace při letu na Mars. Známý je mnoha články na portálu Technet.cz. V poslední době se také podílel na uspořádání výstav v Praze, Bratislavě a Brně. 

Vzpomínku nám zaslal Karel Bejček, člen Astronautické sekce ČAS:

Když jsem ve středu 26. 9. 2018 dával na stránky www.kosmo.cz informaci o článku Pavel Toufar „Do vesmíru z trampolíny“,  což je dobrý článek o stavu ruské kosmonautiky, netušil jsem, že se za dvě hodiny poté dozvím o jeho odchodu mimo náš svět.

Byl to výborný spisovatel, podávající někdy až neuvěřitelné informace. Jeho spisovatelský rozsah byl velký a jeho knihy se mi velmi dobře četly. Knih napsal mnoho a hodně jich bylo z oborů mimo kosmonautiku. Budu se muset do nich podívat. Setkávali jsme se na různých setkáních, na kterých byl Pavel nepřehlédnutelný. Nejen svojí vysokou postavou, ale i jasným hlasem, podávajícím spolehlivé informace. Dobře se poslouchal. Několikrát byl např. na KOSMOS NEWS PARTY v Pardubicích, kam přivezl Oldřicha Pelčáka, kandidáta – kosmonauta a výborného vypravěče, protože oba byli velcí přátelé. Nebo si vzpomínám na návštěvu sovětského kosmonauta Alexandra Ivančenkova v Praze. Byl tam hostem Domu sovětské vědy. Byl jsem tam od rána a Pavel Toufar též. Vydržel tam na rozdíl od jiných novinářů celou dobu a o polední přestávce jsme se společně s kosmonautem Ivančenkovem procházeli po „Staromáku“ a hovořili.

Článek (Vesmír 1/2018) „Do vesmíru z trampolíny“ je jedním z posledních, co Pavel Toufar napsal. Velmi pěkný, věcný a stále aktuální, vhledem k tomu, co před několika týdny dělo kolem úniku atmosféry z lodi Sojuz připojené k ISS. Děkuji za něj Pavlu Toufarovi a také děkuji za ty spousty poutavých a čtivých informací v knihách a internetu. Přeji mu příjemný pobyt tam v nebeském baru v příjemné společnosti kosmonautů, konstruktérů a kamarádů.




O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Pavel Toufar


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Orlia hmlovina M16

Orlia hmlovina, známa aj ako Messier 16 alebo NGC 6611, je mladá otvorená hviezdokopa v súhvezdí Had. Táto oblasť vzniku hviezd je vzdialená asi 7000 svetelných rokov od Zeme a je spojená s difúznou hmlovinou alebo oblasťou H II známou pod názvom IC 47031. Hviezdokopa M16 obsahuje približne 55 hviezd medzi 8. až 12. magnitúdou a na jej pozorovanie sa odporúča ďalekohľad s objektívom vyše 6 cm. Hmlovina sa rozprestiera na ploche s priemerom 60 svetelných rokov a je známa svojimi charakteristickými stĺpmi medzihviezdnej hmoty, ktoré sa nazývajú Stĺpy stvorenia. Najvyšší stĺp dosahuje dĺžku jeden svetelný rok, čo je 9 460 000 000 000 km – štvrtina vzdialenosti nášho Slnka od najbližšej hviezdy. Vo vnútri stĺpov sa najhustejšie oblasti vodíka a hélia spolu s prachovými časticami uhlíka a kremíka zhlukujú a zohrievajú, až vytvoria nové hviezdy. Zaujímavosťou je, že podľa najnovších pozorovaní zo Spitzerovho vesmírneho teleskopu, Stĺpy stvorenia už pravdepodobne celých 6000 rokov neexistujú. Deštrukciu pilierov spôsobila supernova, ktorá vybuchla v ich blízkosti Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Starnet++, Adobe photoshop 66x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 94x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 180 flats, master darks, master darkflats 7.4. až 14.5.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »