Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  "Z Litomyšle do NASA"
redakce Vytisknout článek

"Z Litomyšle do NASA"

Česká astronomická společnost, Město Litomyšl a Tiskový odbor AV ČRsrdečně zvou na tiskovou konferenci "Z Litomyšle do NASA" (světově proslulý astronom Zdeněk Kopal by se letos dožil 90 let), která se uskuteční v pondělí 29. března 2004 v 10:00 h v místnosti 206 v budově Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1.

Město Litomyšl ve spolupráci s odbornou veřejností připravilo k 90. výročí narození Zdeňka Kopala oslavy "O hvězdách a lidech". Odborníkům je určena mezinárodní konference o proměnných hvězdách "Dvojhvězdy - odkaz Zdeňka Kopala" či seminář "Zdeněk Kopal - život a dílo. Retrospektiva a současný stav oborů, v nichž se proslavil". Zajímavá bude beseda žáků Zdeňka Kopala, kterou bude moderovat Kopalův žák Jiří Grygar. Pro veřejnost je připravena celá řada zajímavých akcí, mj. "dočasná hvězdárna" v Klášterních zahradách, koncerty a odhalení dvojhvězdy spojené se světelnou podívanou. Oslav využije také Česká astronomická společnost, která zde bude mít svůj sjezd, na němž zvolí nového předsedu. Záštitu nad oslavami převzali místopředseda vlády ČR pro výzkum a vývoj, lidská práva a lidské zdroje Petr Mareš, hejtman Pardubického kraje Roman Línek a starosta Litomyšle Jan Janeček.

Na tiskové konferenci vystoupí:

  • Doc. RNDr. Martin Šolc, CSc., Astronomický ústav UK Praha Profesor Zdeněk Kopal - život a dílo
  • Ing. Michaela Severová, vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu MěÚ Litomyšl a tisková mluvčí města Oslavy "O hvězdách a lidech" začínají
  • RNDr. Miloslav Zejda, předseda B. R. N. O. - sekce pozorovatelů proměnných hvězd ČAS, předseda místního organizačního výboru mezinárodní konference o proměnných hvězdách Mezinárodní konference "Dvojhvězdy - odkaz Zdeňka Kopala"
  • Tiskovou konferenci bude moderovat RNDr. Jiří Grygar, CSc., z Fyzikálního ústavu AV ČR.

    Tiskové materiály a program oslav budou k dispozici u prezence.

    Informace:
    Zuzana Bukovská, Tiskový odbor Akademie věd ČR, tel.: 221 403 354, e-mail: tisk@kav.cas.cz

    Pavel Suchan, Štefánikova hvězdárna, Praha,
    tel.: 257 320 540, e-mail: suchan@observatory.cz.




    O autorovi

    Redakce Astro.cz

    Redakce Astro.cz

    Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.



    19. vesmírný týden 2024

    19. vesmírný týden 2024

    Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

    Další informace »

    Česká astrofotografie měsíce

    V zajetí barev

    Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

    Další informace »

    Poslední čtenářská fotografie

    Orlia hmlovina M16

    Orlia hmlovina, známa aj ako Messier 16 alebo NGC 6611, je mladá otvorená hviezdokopa v súhvezdí Had. Táto oblasť vzniku hviezd je vzdialená asi 7000 svetelných rokov od Zeme a je spojená s difúznou hmlovinou alebo oblasťou H II známou pod názvom IC 47031. Hviezdokopa M16 obsahuje približne 55 hviezd medzi 8. až 12. magnitúdou a na jej pozorovanie sa odporúča ďalekohľad s objektívom vyše 6 cm. Hmlovina sa rozprestiera na ploche s priemerom 60 svetelných rokov a je známa svojimi charakteristickými stĺpmi medzihviezdnej hmoty, ktoré sa nazývajú Stĺpy stvorenia. Najvyšší stĺp dosahuje dĺžku jeden svetelný rok, čo je 9 460 000 000 000 km – štvrtina vzdialenosti nášho Slnka od najbližšej hviezdy. Vo vnútri stĺpov sa najhustejšie oblasti vodíka a hélia spolu s prachovými časticami uhlíka a kremíka zhlukujú a zohrievajú, až vytvoria nové hviezdy. Zaujímavosťou je, že podľa najnovších pozorovaní zo Spitzerovho vesmírneho teleskopu, Stĺpy stvorenia už pravdepodobne celých 6000 rokov neexistujú. Deštrukciu pilierov spôsobila supernova, ktorá vybuchla v ich blízkosti Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Starnet++, Adobe photoshop 66x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 94x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 180 flats, master darks, master darkflats 7.4. až 14.5.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

    Další informace »