Úvodní strana  >  Články  >  Světelné znečištění  >  Hodina Země 2017: Přednáška a výstava Tajomstvá nočnej oblohy v Púchově

Hodina Země 2017: Přednáška a výstava Tajomstvá nočnej oblohy v Púchově

Logo Hodiny Země 2017.
Autor: Hodina Země.

Nenechte si ujít oslavu Hodiny Země v sobotu 25. března 2017 unikátním programem ve slovenském Púchově. Uvidíte jedinečnou výstavu, poslechnete si přednášku o fantastických končinách na zeměkouli a zažijete tmu při symbolickém zhasnutí města na celou hodinu, ve které budete moci pozorovat při jasném počasí klenoty nočního nebe!

Program

  • 18:00 Otevření výstavy Tajomstvá nočnej oblohy + hudební vystoupení
  • 19:00 Přednáška Petra Horálka Lovy skvostů temné oblohy
  • 20:30 Symbolické zhasnutí města Púchov a pozorování noční oblohy či náhradní program
  • 21:30 Konec akce

Hodina Země a výstava Tajomstvá nočněj oblohy 25. března 2017 v Púchově. Autor: Púchovský eko-astro klub.
Hodina Země a výstava Tajomstvá nočněj oblohy 25. března 2017 v Púchově.
Autor: Púchovský eko-astro klub.

O výstavě

Tajomstvá nočnej oblohy

Výstava Tajomstvá nočnej oblohy v Púchově. Autor: Púchovský eko-astro klub.
Výstava Tajomstvá nočnej oblohy v Púchově.
Autor: Púchovský eko-astro klub.
Na více jak 100 panelech budou důmyslně rozprostřeny ty nejzajímavější snímky Mariana Mičúcha, Fero Micháleka, Ondreje Kralika, Miry Jedličky, Samo Tomana, Juraje Urbana, Patrika a Ruda Formankových, Borise Kardose a českého fotografa Petra Horálka. Budete se moci doslova dotknout Mléčné dráhy, spatřit jedinečné nebeské úkazy či pocítit nadšení z pohledu do tmavého hvězdnatého nebe. Výstava bude v sále Domu Kultúry odhalena již 15. března.

O přednášce

Přednáška cestovatele, spisovatele a astrofotografa Petra Horálka vás zavede pod úchvatné hvězdné nebe tuzemských i vzdálených končin naší planety.

Lovy skvostů temné oblohy
Jsme zvyklí z učebnic, že v noci vidíme hvězdy, a mnohým toto stačí. Hvězdná obloha ovšem nabízí mnohem, mnohem více. Není to jen Mléčná dráha, kterou si mnozí dnes již ani neumí představit, nebo objekty vzdáleného nebe. Jsou to i jevy, s nimiž se na příměstské obloze můžeme prakticky rozloučit. Dokonce existují i některé úkazy, které nejsou dodneška spolehlivě vysvětleny, neboť se je podařilo spatřit až s rozvojem fotografické techniky v místech s tmavou oblohou. A s čím dál více narůstajícím světelným znečištěním je ohroženo jejich pozorování a výzkum. A neposledně, tedy možná hlavně – opravdu tmavá obloha nabízí ten snový obraz, který mnozí považují jen za smyšlenou romantickou představu. Co je to fenomén „tmavé oblohy za městem“? Proč cestovat na Kanárské ostrovy, do Chile nebo do Tichomoří? I to se na přednášce prokládané autentickými fotografiemi autora dozvíte. Součástí bude také autogramiáda lektorovy knihy „Dobytí jižního hvězdnatého ráje“.

Video: Upoutávka na knihu Dobytí jižního hvězdnatého ráje

Akci pořádá Púchovský eko-astro klub ve spolupráci s Domem Kultúry Púchov při příležitosti mezinárodní akce Hodina Země.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Púchovský eko-astro klub
[2] Hodina Země 2017
[3] Fotografie Petra Horálka



O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Hodina Země, Petr Horálek


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Orlia hmlovina M16

Orlia hmlovina, známa aj ako Messier 16 alebo NGC 6611, je mladá otvorená hviezdokopa v súhvezdí Had. Táto oblasť vzniku hviezd je vzdialená asi 7000 svetelných rokov od Zeme a je spojená s difúznou hmlovinou alebo oblasťou H II známou pod názvom IC 47031. Hviezdokopa M16 obsahuje približne 55 hviezd medzi 8. až 12. magnitúdou a na jej pozorovanie sa odporúča ďalekohľad s objektívom vyše 6 cm. Hmlovina sa rozprestiera na ploche s priemerom 60 svetelných rokov a je známa svojimi charakteristickými stĺpmi medzihviezdnej hmoty, ktoré sa nazývajú Stĺpy stvorenia. Najvyšší stĺp dosahuje dĺžku jeden svetelný rok, čo je 9 460 000 000 000 km – štvrtina vzdialenosti nášho Slnka od najbližšej hviezdy. Vo vnútri stĺpov sa najhustejšie oblasti vodíka a hélia spolu s prachovými časticami uhlíka a kremíka zhlukujú a zohrievajú, až vytvoria nové hviezdy. Zaujímavosťou je, že podľa najnovších pozorovaní zo Spitzerovho vesmírneho teleskopu, Stĺpy stvorenia už pravdepodobne celých 6000 rokov neexistujú. Deštrukciu pilierov spôsobila supernova, ktorá vybuchla v ich blízkosti Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Starnet++, Adobe photoshop 66x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 94x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 180 flats, master darks, master darkflats 7.4. až 14.5.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »