Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Otevíráme databázi astronomických přednášek

Otevíráme databázi astronomických přednášek

Přednáška.

Česká astronomická společnost dneškem spouští svůj nabídkový portál astronomických přednášek. Portál funguje jako moderovaná databáze osvědčených přednášejících a přednášek s astronomickou tématikou, v nichž mohou zájemci o pořádání přednášky vyhledat vystoupení podle požadovaných kritérií. Hodí se vám do programu přednáška o Měsíci pro žáky sedmých až devátých tříd? Naklikejte do vyhledávače patřičná kritéria a hned se dozvíte, zda je taková přednáška v nabídce. 

Astronomické přednášky jsou oblíbenou činností neformálního astronomického vzdělávání a jsou nedílnou součástí programů hvězdáren, planetárií, center propagace vědy (science center), ale i škol. ČAS si uvědomuje, že nabídka přednášek ze stran astronomických odborníků i kvalitních popularizátorů je široká, ale roztříštěná a že díky tomu se pořadatelé často o některých vynikajících přednáškách vůbec nedozvědí. Školy často shánějí přednášející a nevědí, na koho se obrátit. Proto ČAS zprovozňuje a nabízí jako službu databázi přednášek s astronomickou tématikou. 

Jde o databázi moderovanou, a to proto, aby nedošlo k jejímu zaplavelení nekvalitními vystoupeními nebo přednáškami s neastronomickými tématy. V databázi si objednatel s pomocí zvolených kritérií dohledá, zda je požadovaná přednáška v nabídce, a hned se také dozví, za jakých podmínek se přednáška může konat. Domluva termínu a objednání přednášky je již zcela na dvoustranné dohodě mezi objednatelem a přednášejícím, do tohoto procesu ČAS nijak nevstupuje. Od objednatelů budeme ale rádi za zaslání zpětné vazby, která dává velmi jednoduchou formou signál dalším objednatelům, a také přispěje k vyhodnocení funkčnosti a dopadu tohoto portálu. Více se dozvíte na stránce s návodem a pravidly

Databáze v tuto chvíli obsahuje asi čtyři desítky nabídek přednášek. Doufáme, že se bude rychle rozšiřovat. A proto si zapamatujte a používejte adresu www.astro.cz/prednasky.




O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Přednášky


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier 106

Messier 106 (tiež známa ako NGC 4258) je prechodná špirálová galaxia v súhvezdí Poľovné psy. Objavil ju Pierre Méchain v roku 1781. M106 je od Zeme vzdialená asi 22 až 25 miliónov svetelných rokov. M106 obsahuje aktívne jadro klasifikované ako Seyfert typu 2 a prítomnosť centrálnej supermasívnej čiernej diery bola preukázaná z rádiových vlnových pozorovaní rotácie disku molekulárneho plynu obiehajúceho vo vnútornej oblasti s priemerom svetelného roku okolo čiernej diery. NGC 4217 je možná spoločná galaxia Messier 106. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Siril, Adobe photoshop 169x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 94x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 180 flats, master darks, master darkflats 20.4. až 30.4.2024

Další informace »