Úvodní strana  >  Služby  >  Přednášky  >  Návod a pravidla

Návod a pravidla

Jak funguje seznam přednášek?

Česká astronomická společnost nabízí tuto databázi jako rozcestník. Objednatel přednášky si vyhledá vystoupení podle svých požadavků a dále již komunikuje přímo s přednášejícím, u něhož si přednášku objedná. Přednášející na sebe přímo poskytují kontakt a sdělují i podmínky, za nichž přednášku pronesou. Domluva konkrétní realizace je již jen na dohodě mezi objednatelem a přednášejícím, Česká astronomická společnost do tohoto procesu nijak nevstupuje ani z něho nemá žádné výhody. 

Přesto bychom rádi požádali o zpětnou vazbu, která poslouží dalším objednatelům, ale možná i vám. Zašlete své hodnocení (postačí známka jako ve škole) na adresu správce této databáze. Vaše hodnocení se objeví jako součást sumární známky zobrazované u přednášky, nikde nebude uvedeno jmenovitě. 

Budeme také rádi, když nás (čistě pro vyhodnocení funkčnosti tohoto portálu) informujete, že u vás přednáška proběhla. Postačí krátký email na adresu správce.

Jak vložím svoji přednášku do databáze?

Z důvodu minimalizace spamu a nekvalitních vstupů je vkládání do databáze moderováno. Je třeba vyplnit položky návrhového formuláře a tento odeslat emailem správci databáze. Jste-li nový přednášející, který ještě do databáze přednášky neodesílal, budeme též potřebovat stručnou anotaci o vás samotných. Ke každé přednášce je vhodné dodat ilustrační (čtvercový) obrázek. 

Jaké přednášky jsou vhodné?

Databáze je omezena striktně na přednášky s tématy souvisejícími s vesmírem a jeho výzkumem. Nebráníme se ani kontroverzním tématům nebo jiným pohledům na věci standardně vykládané jinak, tato skutečnost ale musí být potenciálním posluchačům známa předem. Přednášející by také měli tuto skutečnost vzít v úvahu a během svého vystoupení například uvést srovnání svého pohledu s pohledem převažujícím ve vědecké komunitě.

Mohu být přednášejícím?

Přednášející se neomezují jen na profesionální astronomické pracovníky, ať již vědce nebo pracovníky hvězdáren a planetárií. Šikovní přednášející z řad nadšenců se též kvalifikují. Pokud je ovšem vaše osoba ne zcela známa, možná budeme chtít doporučení.

Může být moje přednáška z databáze vyloučena?

Databáze je moderována správcem. Pokud přednáška nesplňuje základní kladené požadavky (např. je zcela mimo astronomické obory nebo nabízí zjevnou pavědu), nemusí být do databáze vůbec zařazena. Budou-li na přednášku výhradně výrazně záporné ohlasy, může být z databáze vyřazena. Prvním soudcem je správce databáze, odvolacím orgánem, který též rozhoduje sporné případy, bude Výkonný výbor ČAS.

Proč musím vyplňovat návrhový formulář?

Struktura databáze přednášek je koncipována tak, aby již v okamžiku hledání ze strany objednatele byly omezeny následné zbytečné dotazy. Již z databáze tedy objednatel ví, kam je ochoten přednášející přijet, co bude k přenášce potřebovat a kolik jej může vystoupení stát. Klíčová slova umožňují požadavek tématicky omezit. Cílový okruh posluchačů pomáhá předejít zklamáním na posluchačské straně. Vymezení, zda jde o přednášku odbornou, populární nebo výukovou, určuje předpokládanou odbornou úroveň přednášky. 

Co všechno musím dodat, aby byla moje přednáška zařazena do seznamu?

V prvé řadě je to vyplněný návrhový formulář, pro každou nabízenou přednášku jeden separátní. Ve formuláři by měly být vyplněny všechny položky. Důležitá je anotace a volba klíčových slov (tedy témat, kterých se přednáška dotýká) a předpokládaná cílová skupina. Je více než doporučeno správně označit i krajovou působnost (nebo pouhé "Celá ČR") a vyplnit podmínky za jakých se může přednáška uskutečnit a případně vaši cenovou nabídku (není-li to pro vás důležité, ponechte "cena dohodou"). Je vhodné např. uvést, zda budete požadovat extra proplacení cestovného. Ke každé přednášce přiložte ilustrační obrázek - lidé se dnes rozhodují i podle něj. Obrázek bude v seznamu čtvercový, takže je vhodné, pokud jej dodáte ve finální formě. Nečtvercové obrázky bude správce nucen oříznout. 

Pokud podáváte do databáze svoji první přednášku, budeme od vás potřebovat ještě několik informací o vás samotných. Jméno (případně s tituly a rokem narození), pokud je to relevantní (zejména v případě pedagogů, vědců a pracovníků planetárií a podobných institucí neformálního vzdělávání) zaměstnavatele. Ve stručnosti uveďte svoji profesní cestu (např. co jste studovali, kde jste působili) a svůj odborný zájem. Dva až tři odstavce budou nejspíše dostačující. Nevadí-li vám to, připojte svoji fotografii.

To vše zašlete emailem na adresu správce databáze a vyčkejte zpracování.  Správce se vám ozve zpět v případě nejasností a také, až všechny nabízené přednášky zpracuje a uloží do databáze. Je možné, že při zpracování dojde k drobným změnám ve formulacích. 

Přednášku již nechci nabízet nebo chci její nabídku pozastavit

Ozvěte se správci. Ten podle vašich pokynů přednášku buď zcela vymaže, nebo ji jen dočasně zneviditelní. Po dalším pokynu ji pak může opětovně zviditelnit. 

Mám svůj seznam přednášek a jsem plně vytížen, proč bych si měl dát práci s vyplňováním formulářů?

Gratulujeme. Vám náš portál zřejmě nenabídne nic podstatného. Snad jen potenciální posluchače, kteří třeba o vašem seznamu nevědí.

Dotazy, nejasnosti, stížnosti?

Pište primárně emailem na adresu správce: Michal Švanda, michal@astronomie.cz. Stížnosti na činnost správce by měly být směrovány Výkonnému výboru ČAS. 



Štítky: Přednášky


50. vesmírný týden 2024

50. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 12. do 15. 12. 2024. Měsíc je nyní na večerní obloze ve fázi kolem první čtvrti a dorůstá k úplňku. Nejvýraznější planetou je na večerní obloze Venuše a během noci Jupiter. Ideální viditelnost má večer Saturn a ráno Mars. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Uplynulý týden byl mimořádně úspěšný z pohledu evropské kosmonautiky, ať už vypuštěním mise Proba-3 nebo úspěšného startu rakety Vega-C s družicí Sentinel-1C. A před čtvrtstoletím byl vypuštěn úspěšný rentgenový teleskop ESA XMM-Newton.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NGC1909 Hlava čarodejnice

Veríte v čarodejnice? Lebo ja som Vám hlavu jednej takej vesmírnej čarodejnice aj vyfotil. NGC 1909, alebo aj inak označená IC 2118 (vďaka svojmu tvaru známa aj ako hmlovina Hlava čarodejnice) je mimoriadne slabá reflexná hmlovina, o ktorej sa predpokladá, že je to starobylý pozostatok supernovy alebo plynný oblak osvetľovaný neďalekým superobrom Rigel v Orióne. Nachádza sa v súhvezdí Eridanus, približne 900 svetelných rokov od Zeme. Na modrej farbe Hlavy čarodejnice sa podieľa povaha prachových častíc, ktoré odrážajú modré svetlo lepšie ako červené. Rádiové pozorovania ukazujú značnú emisiu oxidu uhoľnatého v celej časti IC 2118, čo je indikátorom prítomnosti molekulárnych mrakov a tvorby hviezd v hmlovine. V skutočnosti sa hlboko v hmlovine našli kandidáti na hviezdy predhlavnej postupnosti a niektoré klasické hviezdy T-Tauri. Molekulárne oblaky v IC 2118 pravdepodobne ležia vedľa vonkajších hraníc obrovskej bubliny Orion-Eridanus, obrovského superobalu molekulárneho vodíka, ktorý vyfukovali vysokohmotné hviezdy asociácie Orion OB1. Keď sa superobal rozširuje do medzihviezdneho prostredia, vznikajú priaznivé podmienky pre vznik hviezd. IC 2118 sa nachádza v jednej z takýchto oblastí. Vetrom unášaný vzhľad a kometárny tvar jasnej reflexnej hmloviny silne naznačujú silnú asociáciu s vysokohmotnými žiariacimi hviezdami Orion OB1. Prepracovaná verzia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 150/600 (150/450 F3), Starizona Nexus 0.75x komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Gemini EAF focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 209x240 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, master bias, 90 flats, master darks, master darkflats 4.11. až 7.11.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »