Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v opozici

Uznání a copyright: Christopher Go

Teleskopičtí pozorovatelé na Zemi si poslední dobou užívají krásných pohledů na Saturn, jelikož planeta s prstenci dosáhla 23. května 2:00 UT své opozice v roce 2015. Opozice pochopitelně znamená opozici se Sluncem na pozemské obloze. Saturn je poblíž své opozice vidět celou noc a je nejbližší a nejjasnější z celého roku. Tyto ostré snímky pořízené jen hodiny od zákrytu Slunce - Země - Saturn také ukazují silné zjasnění prstenců Saturnu známé jako opoziční zdvih nebo Seeligerův jev. Přímo osvětlené ledové částice v prstencích nevrhají žádný stín a silně zpátky k Zemi rozptylují sluneční světlo a tak vytvářejí silný zdvih jasnosti. Saturn je nyní na obloze ne moc daleko od jasného Antaresu, alfa hvězdy v souhvězdí Štíra (Sagittarius).

Odkaz na originální APOD

Štítky: Saturn, Opposition, Prstence, Seeligerův jev


22. vesmírný týden 2015

22. vesmírný týden 2015

Přehled událostí na obloze od 25. 5. do 31. 5. 2015. Měsíc je po první čtvrti. Večer jsou poblíž sebe jasná Venuše a Jupiter. Saturn je vidět celou noc.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IFN v okolí M81 a M82

Galaxie M 81 a M 82 ve Velkém voze zná asi každý astronom. Mnohokrát jsme je jako své první pokusy, hned po trochu větší galaxii v Andromedě, hledali nepřekonatelnými „binary“ na louce za hvězdárnou či za lesem. Co však zůstalo našim pohledům skryto, byly rozsáhlé komplexy slabých reflexních

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lovejoy

Kométa pokračuje na ceste k severnému pólu

Další informace »