Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Chicagohenge: Rovnodenost v pravoúhlém městě

Uznání a copyright: Anthony Artese

Chicago je někdy svým způsobem jako moderní Stonehenge. Ten způsob je od východu k západu a ta doba je dnes. Dnes a každou rovnodennost Slunce kdekoliv na Zemi zapadá přesně na západě. Dnes bude tudíž Slunce v Chicagu zapadat podél podél rovníku orientované sítě ulic a budov, a této události se říká #chicagohenge. Zde se můžete podívat na snímek Chicago Henge, který byl pořízen minulou rovnodenost uprostřed září 2017 při pohledu podél ulice Upper Wacker Drive. Mnoho měst má ovšem ulice nebo další útvary orientované podél rotační osy Země. A tak je docela možné, že i vaše oblíbená ulice vede kolmo od východu na západ. Dnes si to při západu Slunce můžete mrknutím oka ověřit.

Štítky: Chicagohenge, Chicago, Rovnodennost


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní planety

Jupiter,Mars a Saturn nad jižním obzorem

Další informace »