Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 2442: Galaxie v Létající rybě

Uznání a copyright: Processing - Robert Gendler, Roberto Colombari
Data - Hubble Legacy Archive, European Southern Observatory

V jižním souhvězdí Létající ryby, ([Piscis] Volans) se nachází zborcená galaxie NGC 2442. Je asi 50 miliónů světelných let daleko a její dvě spirální ramena sahají z výrazné centrální příčky, takže na širokoúhlých snímcích vypadají jako háky. Na této podrobné mozaice ze snímků z Hubblova kosmického dalekohledu a z Evropské jižní observatoře lze sledovat galaktické struktury do úžasných detailů. Jádro žlutého světla ze starší populace hvězd obklopují neprůhledné pásy prachu, mladé modré hvězdokupy a červené hvězdotvorné oblasti. Na ostrém obrazu jsou přes hvězdokupy a mlhoviny v NGC 2442 také vidět vzdálenější galaxie pozadí. Obraz zabírá v odhadované vzdálenosti NGC 2442 75 000 světelných let.

Štítky: Ngc2442, Spirální galaxie, Barred, Galaxie


33. vesmírný týden 2017

33. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 14. 8. do 20. 8. 2017. Měsíc bude v poslední čtvrti. Dojde k zákrytu Hyád a ve dne také Aldebaranu. Jupiter mizí večer na jihozápadě. Saturn je za soumraku nad jihozápadem. V druhé polovině noci uvidíme Neptun a Uran. Ráno se ukazuje Venuše. Aktivita Slunce je opět nízká. Očekáváme start Falconu 9 s Dragonem k ISS, Atlasu V s komunikační družicí TDRS-M a Proton-M by měl vynést komunikační družici Blagovest.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Střecha Slovenska

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2017 obdržel snímek „Střecha Slovenska“, jehož autorem je Václav Hýža. Pilíř noci, rozlité mléko bohyně Héry, bývalá cesta slunce, která je dnes v popelu. Také nebeská řeka Inků, most čínských milenců, ale i věčný svit duší, které opustily svět.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přiblížení hvězdy k Měsíci

Další informace »