Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. říjen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. říjen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sloní chobot v IC 1396

Uznání a copyright: J.C. Canonne, P. Bernhard, D. Chaplain & L. Bourgon

Mlhovina Sloní chobot se vine komplexem emisní mlhoviny a mladé hvězdokupy IC 1396 ve vysoko stoupajícím souhvězdí Kefeus podobně, jako ilustrace galaktického Příběhu jen tak. Kosmický sloní chobot je samozřejmě více než 20 světelných let dlouhý. Tento kompozit vznikl za pomoci úzkopásmových filtrů, které propouštějí světlo atomů ionizovaného vodíku, síry a kyslíku. Výsledný snímek zvýrazňuje jasné, dozadu obrácené hřbety, které obkreslují kapsy chladného mezihvězdného plynu a prachu. Takový zanořený, tmavý, úponkovitý mrak obsahuje surový materiál pro vznik hvězd a uvnitř skrývá protohvězdy zakryté kosmickým prachem. Poměrně slabý komplex IC 1396 je téměř 3000 světelných let daleko a na obloze pokrývá velkou oblast přesahující 5 stupňů.

Odkaz na originální APOD

Štítky: IC 1396, Elephant's Trunk Nebula, Dust pillar


42. vesmírný týden 2015

42. vesmírný týden 2015

Přehled událostí na obloze od 12. 10. do 18. 10. 2015. Měsíc kolem novu se překlápí z ranní oblohy na večerní. Velmi nízko nad jihozápadem je večer Saturn. Ráno je vidět planety Venuši, Jupiter, Mars a Merkur. Aktivita Slunce je opět nízká.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Reflexní mlhovina LBN552

LBN 552. Ano, na první pohled poněkud fádní jméno, název či označení. Co krásného se však pod ním skrývá. Již jeho poloha na obloze, ke jménu se dostaneme později. Dokonce ani mezi astronomy není mnoho těch, kteří s úplnou jistotou označí místo, kde se na naší obloze nachází souhvězdí Kefea. A

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Postavení planet nad východním obzorem

Postavení planet nad východním obzorem

Další informace »