Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. duben 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. duben 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výzkum Tykadel

Uznání a copyright: Data; Subaru, NAOJ, NASA/ESA/Hubble - Assembly and Processing; Roberto Colombari

V jižním souhvězdí Havrana (Corvus) jsou 60 miliónů daleko ve srážce dvě velké galaxie. Hvězdy se v obou galaxiích katalogizovaných jako NGC 4038 a NGC 4039 v průběhu tohoto velkého kataklysmatu, které trvá stovky miliónů let, sráží jen velmi zřídka. Zato se sráží velká oblaka plynu a prachu a to vyvolává epizody překotného vznikání hvězd poblíž středu tohoto kosmického vraku. Tento úžasný pohled zabírá přes 500 tisíc světelných let a je na něm i nová hvězdokupa a hmota, kterou daleko odtud vymrštily síly gravitačních slapů. Pozoruhodná mozaika vznikla ze snímků z pozemského dalekohledu Subaru, které ukázaly velkorozměrové a slabé slapové proudy a ze snímků Hublova kosmického dalekohledu s jemnými podrobnostmi jasných jader. Vzhled s tohoto páru galaxií s rozsáhlými oblouky přímo nabízí jeho populární název Tykadla.

Štítky: Ngc4038, Ngc4039, Galaxy collision, Molekulární mračno


17. vesmírný týden 2017

17. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 24. 4. do 30. 4. 2017. Měsíc bude kolem novu. Večer zůstává nad západem Mars a pomalu se zlepšuje i večerní viditelnost Jupiteru. Ráno je vidět Saturn a nízko na východě už také jasná Venuše. Stále můžeme doporučit několik komet, i když jedna se opravdu rozpadla. Z nabídky 100 pozorování přidáváme dvojhvězdu Alcor-Mizar a především zákryty Hyád a podvečerní zákryt hvězdy Aldebaran z Býka.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mliecna draha nad Salasom Zbojska

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2017 obdržel snímek „Mliečná dráha nad Salašom Zbojská“, jehož autorem je Ondrej Králik. Na jednom z nejtmavších míst Slovenska se zastavil astronom. Astronom a také fotograf. Svůj stativ s fotoaparátem však nepostavil nikam daleko od světel

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/ 2015 V2 Johnson

10x3min; iso1600; Canon 400D; komora J.Drbohlav

Další informace »