Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čajník a Mléčná dráha

Uznání a copyright: Kerry-Ann Lecky Hepburn (Weather and Sky Photography)

Hvězdy v dobře rozpoznatelném asterismu čajník v souhvězdí Střelce pózovaly spolu s Mléčnou dráhou za klidné tmavé noci nad Údolím smrti na planetě Zemi. Scéna byla příhodně zachycena z rozcestí u čajové konvice (Teakettle Junction) s dřevěnou značkou ozdobenou pozemskými šálky na čaj a čajovými konvicemi na hrbolaté cestě do Racetrack Playa. Proti zářícímu světlu hvězd centrální Mléčné dráhy svítí nad hvězdou u vrchu nebeského čajníku jasná planeta Saturn. Ovšem nejjasnější světlo na nebi, vysoko nad jižním obzorem, je oranžově zbarvený Mars na snímku vlevo nahoře.

Štítky: Mars, Mléčná dráha, Sagittarius, Saturn, Čaj


29. vesmírný týden 2018

29. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 16. 7. do 22. 7. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer nám obloha nabízí postupně Venuši, Jupiter, Saturn a Mars. Ráno je vidět také Neptun a Uran. K vidění je také dvojice trochu jasnějších komet. Rušno bylo u ISS, kde se vystřídal Cygnus s Progressem. Čína je rekordmanem v počtu letošních startů. Z Floridy má startovat Falcon 9. Před 45 lety odstartovala k Marsu sovětská sonda Mars 4.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC4725

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2018 obdržel snímek „NGC 4725“, jehož autorem je Dušan Šulc   NGC 4725. Popravdě, co takový název komu z nezasvěcených řekne … Asi mnoho ne. Ovšem astronomové, zejména ti noční, si po vyslovení tohoto názvu začnou libovat. A možná

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zelený Airglow

Velice těžké panorama na spojení, ve finále hodně ořízlé. Struktury jsem zachytil na 45sekundovou expozici.

Další informace »