Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklé důlky objevené na Plutu

Uznání: NASA, Johns Hopkins U. APL, SwRI

Co jsou ty neobvyklé důlky na Plutu? Při červencovém průletu kosmické sondy New Horizons kolem této trpasličí planety byly objeveny zvláštní prohlubně. Největší důlky měří kilometr a jsou zahloubené desítky metrů do jezera zmrzlého dusíku, jezera, které se prostírá přes Sputnik Planum a přes část světle zbarvené srdcovité oblasti zvané Tombaugh Regio. I když většinu prohlubní ve Sluneční soustavě tvoří impaktní krátery, tak tyto deprese vypadají jinak, mnoho z nich se podobá velikostí, hustotou výskytu a seřazením. Spíše se uvažuje o tom, že něco způsobuje, že tyto specifické oblasti ledu sublimují a odpařují se. Nedostatek překryvných impaktních kráterů ukazuje na to, že tyto důlky vznikly poměrně nedávno. I když sonda New Horizons už směřuje k novému cíli, tak stále pokračuje v odesílání nových snímků a údajů ze svého setkání s Plutem zpět na Zemi.

Authors & editors: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (USRA) ; česky Josef Chlachula

Odkaz na originální APOD

Štítky: Pluto, Pits, New horizons


48. vesmírný týden 2015

48. vesmírný týden 2015

Přehled událostí na obloze od 23. 11. do 29. 11. 2015. Měsíc spěje k úplňku. Ráno jsou vysoko na jihovýchodě Jupiter, Mars a Venuše. Nad ranní obzor se pomalu drápe kometa Catalina. Aktivita Slunce je velmi nízká. Čeští vědci uspěli a jejich přístroj poletí na Mars.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jakoby nadosah

"Taková noční náladovka, jen tak pro radost. Jsou to v podstatě tři fotky v jedné - les, hvězdné pozadí a galaxie. Nicméně poloha galaxie a hvězd vůči lesu je reálná. Takhle to totiž vypadá každý den v určitou dobu ode mě z balkonu při pohledu přes 200 mm objektiv. Samozřejmě galaxie není tak

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše,Mars a Jupiter

Ranní planety a jejich vzdálenost od Země

Další informace »