Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mračna u jupiterova jižního pólu z Juno

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SwRI, MSSS; Processing & CC-BY: Alex Mai

Co se děje u jižního pólu Jupiteru? Snímky nedávno odeslané zpět na Zemi kosmickou sondou NASA Juno ukazují zajímavý konglomerát vířících mraků a něčeho co vypadá jako bílé ovály. Sonda Juno k Jupiteru přiletěla v červenci, kdy byla navedena na protáhlou dráhu, která ji přivede do blízkosti plynového obra a nad jeho póly asi jednou za dva měsíce a později dvakrát do měsíce. Snímek, na který se díváte je kompozitním obrazem, který pořídila kamera JunoCam a později zpracovali digitálně zruční občanští vědci. Bílé ovály byly na Jupiteru pozorovány už všude a považují se za obrovské bouřkové systémy. Bylo pozorováno, že trvají léta, na rozdíl od typického hurikánu kategorie 5 s rychlostmi větru kolem 350 km/h. Na rozdíl od pozemských cyklonů a hurikánů, kde vysoké větry krouží kolem oblastí nízkého tlaku, bílé ovály na Jupiteru vykazují směry otáčení, které naznačují, že se jedná o anticyklony, tedy víry se středy nad oblastmi vysokého tlaku. Sonda Juno bude nadále obíhat Jupiter alespoň ještě třicetkrát a přitom bude pořizovat optické, spektrální a gravitační údaje, které mohou pomoci určit Jupiterovu strukturu a vývoj.

Štítky: Jupiter, Juno, Anticyklony


43. vesmírný týden 2016

43. vesmírný týden 2016

Přehled událostí na obloze od 24. 10. do 30. 10. 2016. Měsíc spěje k novu. Večer velmi nízko na jihozápadě proběhne konjunkce Venuše a Saturnu. Ve Střelci, o něco výše nad obzorem, je Mars. Neptun a Uran můžeme pozorovat téměř celou noc. Na ranní obloze se vynořil Jupiter. Slunce je téměř beze skvrn. Orbiter TGO z mise ExoMars 2016 je na oběžné dráze Marsu, přistávací modul EDM havaroval. Čínská orbitální stanice Nebeský palác 2 má dvojčlennou posádku. Mezinárodní vesmírná stanice ISS má opět šestičlennou posádku. Juno minula Jupiter v safe módu. K ISS vyrazila úspěšně také nákladní loď Cygnus. V neděli 30. 10. se mění čas posunem o hodinu zpět na běžný středoevropský.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC7293 - mlhovina Helix

Přenesme se v duchu do vzdálené budoucnosti. Do velmi vzdálené budoucnosti. Přibližně 6 až 7 miliard let. A představme si ještě navíc, že jsme asi 700 světelných let daleko od Slunce. Tedy spíše od jeho pozůstatku. Podíváme-li se z tohoto našeho nového fiktivního domova zpět a namíříme-li

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Západ Venuše

Krásný večer, Venuše zapadala za les a zrcadlila se.

Další informace »