Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červenec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červenec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fobos: Měsíček u Marsu

Uznání: NASA, ESA, Zolt Levay (STScI) - Acknowledgment: J.Bell (ASU) and M.Wolff (SSI)

Zpoza rudé planety se na této časové sekvenci z Hubblova kosmického dalekohledu na oběžné dráze Země vynořuje maličký měsíc se strašidelným názvem Fobos. Při nejtěsnějším přiblížení Marsu k Zemi v roce 2016 bylo během 22 minut pořízeno 13 jednotlivých expozic. Marťané se ovšem musí dívat na západ, aby mohli uvidět vycházet Fobos. Tento malý měsíc je asi 6000 km nad marťanským povrchem, což je blíže své mateřské planetě, než u kteréhokoliv jiného měsíce ve Sluneční soustavě. Svůj oběh dokončí za pouhých 7 hodin a 39 minut. To je rychlejší, než rotace Marsu, která činí 24 hodin a 40 minut. Na Marsu lze tak nad západním obzorem vidět vycházet Fobos 3 krát za den. I tak je ale Fobos odsouzen k zániku.

Štítky: Phobos, Mars, Timelapse


29. vesmírný týden 2017

29. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 17. 7. do 23. 7. 2017. Měsíc je mezi poslední čtvrtí a novem. Jupiter je večer už jen nízko a Saturn je za soumraku už nad jihem. Nad ránem je Neptun nad jihem, Uran na jihovýchodě a nízko na severovýchodě jasná Venuše, kterou tento týden navštíví Měsíc. Aktivita Slunce byla zvýšená díky oblasti s většími skvrnami. Noční svítící oblaka se vůbec nevyskytují. Přelety ISS pokračují ráno. V rubrice 100 pozorování najdeme upozornění na dvojhvězdu Albireo. Do kosmu se dostal s družicí Kanopus také mediálně známý 3U cubesat Majak.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Trojice galaxií v Draku

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2017 obdržel snímek „Trojice galaxií v Draku“, jehož autorem je Jan K. Žehrovický. Souhvězdí Draka nenalezne na obloze každý. A to je to přitom souhvězdí velmi velké, nebo spíše dlouhé, obtočené okolo Velké a Malé Medvědice. Dokonce je viditelné po

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Malý princ

Fotografovanie polárnej žiary znemožnila oblačnosť, tak bolo treba nájsť alternatívny plán.

Další informace »