Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. říjen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. říjen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lyndsové temná mlhovina 183

Uznání a copyright: Fabian Neyer

Vysoko nad rovinou naší Mléčné dráhy se ve vzdálenosti zhruba 325 světelných let nachází 183. temná mlhovina Beverly Lyndsové. Tmavé prachové molekulární mračno při pohledu na optických vlnových délkách za sebou cloní světlo hvězd, takže se zdá být bez hvězd. Ale výzkum v daleké infračervené oblasti ukazuje husté chomáče, oblasti nejspíše s hvězdami v raných stádiích vzniku, jak mračno prochází gravitačním smršťováním. Jeden z nejbližších molekulárních mraků ve vidět v souhvězdí Hlava hada (Serpens Caput). Tento ostrý portrét kosmického mračna na obloze zabírá asi půl stupně. V odhadované vzdálenosti temné mlhoviny Lynds 183 to představuje asi 3 světelné roky.

Štítky: Ldn 183, Tmavá mlhovina, Molekulární mračno


42. vesmírný týden 2017

42. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 16. 10. do 22. 10. 2017. Měsíc bude v novu. Čeká nás ranní seskupení s planetami. Saturn je večer nízko nad jihozápadem. Celou noc jsou vidět planety Neptun a Uran, který bude v opozici. Ráno je vidět jasná Venuše a slabší Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dobré podmínky k pozorování bude mít meteorický roj Orionid. Ve vypouštění raket byla minulý týden nejúspěšnější společnost SpaceX s rovnou dvěma úspěšnými starty. Rusové úspěšně poslali Rokot a na druhý pokus i nákladní loď Progress k ISS. Naopak ULA dokázala vypustit raketu Atlas V až na pátý pokus. Na vině byly technické problémy i počasí. A úspěšný start zaznamenala i Čína s Venezuelskou družicí.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vteřiny před a po zatmění

Velké americké zatmění. Tak jej, pro nás přeci jen trochu velikášsky, nazvali sami Američané. Na druhou stranu se jim není co divit. Pás totality, tedy oblast viditelnosti úplného zatmění, se táhla skrze celou Ameriku. Prakticky od pustého severozápadu až po zalidněný jihovýchod. Zejména

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M33

Galaxia v trojuholníku

Další informace »