Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jahodově medový východ Měsíce

Uznání a copyright: Trevor Mahlmann

Úplněk se těsně nad obzorem často zdá velký a to díky slavné měsíční iluzi. Tyto časosběrné snímky ukazují, že se zdánlivá velikost Měsíce, když stoupá k zenitu, nemění. Jeho barva se ovšem mění. Se snímky pořizovanými každých 10 sekund je vidět, jak rychle se barva může měnit. Kompozit sleduje výstup slunovratového úplňku nad obzor na severozápadě Indiany. Zmenšující se délka pohledu přes pozemskou hustou a prašnou atmosférou pozměnila barvu měsíčního světla od jahodově červené, přes medovou až k bledě žlutým odstínům. Ty změny se zdají odpovídat severnímu červnovému úplňku, který je také znám jako jahodový, nebo medový úplněk.

Štítky: Úplněk, Moonrise


25. vesmírný týden 2016

25. vesmírný týden 2016

Přehled událostí na obloze od 20. 6. do 26. 6. 2016. Měsíc je počátkem týdne v úplňku. Ze soboty na neděli postupně zakryje jasnější hvězdu z Vodnáře a také planetu Neptun. Večer klesá stále níže Jupiter, v noci jsou vidět Saturn a Mars. Slunce je klidné, ale vyskytují se na něm skvrny. Konečně se objevila noční svítící oblaka. Na Zemi přistála tříčlenná posádka z ISS.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Merkur a Slunce

Kteréhosi dne, kteréhosi měsíce, někdy mezi lety 1627 a 1630 se Johannes Kepler v Bavorském Ulmu skláněl nad tzv. „Rudolfinskými tabulkami“. Tyto tabulky umožňovaly určovat do minulosti i do budoucnosti polohy planet na obloze s tehdy nebývalou přesností. Vycházely zejména z měření

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mračná piesku zo Sahary nad ČR a SR

Mračná piesku zo Sahary v zemskej atmosfére v silnom juhozápadnom prúdení môžu na prvý pohľad vytvárať efekty podobné nočným svietiacim oblakom.

Další informace »