Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. listopad 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. listopad 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Selfie vozítka Curiosity na Marsu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS

Už jste si někdy pořídili selfie na Marsu? Vozítko Curiosity na Marsu ano. Jeho selfie je složeno z mnoha menších snímků a tudíž mechanické rameno, které drží kameru, není vidět. (Ale jeho stín je!) Snímek, na který se díváte, byl pořízen v polovině roku 2015 a ukazuje nejenom odvážné vozítko, ale také tmavé, vrstevnaté horniny, světle zbarvený vrchol Mount Sharp a červený rezavý písek, který je na Marsu všude. Pokud se podíváte blíže, tak můžete dokonce vidět, že v jednom z kol stárnoucího vozítka Curiosity je zaklíněný malý kámen. Vozítko Curiosity se nyní ke konci roku 2017 blíží k průzkumu vrstev usazených hornin, které byly objeveny na hřebenu Vera Rubin Ridge, abychom lépe porozuměli starodávné geologické historii Marsu a zvláště, proč se tam takové typy hornin vyskytují.

Nyní k mání: Kalendář APOD 2018

Štítky: Curiosity, Vozítko, Mars


47. vesmírný týden 2017

47. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 20. 11. do 26. 11. 2017. Měsíc bude v první čtvrti. Saturn už je večer jen velmi nízko nad jihozápadem. První polovina noci nabízí také planety Neptun a Uran. Nad ránem je vidět nad jihovýchodem Mars, výše stoupá i Jupiter a mizí Venuše. Očekáváme start rakety Falcon 9 s tajnou družicí (mise Zuma).

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M81 LRGB nové spracovanie

Dvojice galaxií ve Velké Medvědici. Jistě si na ně vzpomene každý amatérský astronom, ze kterého se mnohdy později vyklubal i astronom profesionální. Byl to většinou čtvrtý objekt při hledání „mlžných“ objektů na noční obloze malým dalekohledem. Hned po galaxii v Andromedě, planetární mlhovině

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M42

Hmlovina v Orióne (nové spracovanie)

Další informace »