Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. leden 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. leden 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start Falconu 9 firmy SpaceX

Uznání a copyright: Tim Shortt, Florida Today

Ptáci nelétají tak vysoko. Letadla nelétají tak rychle. Socha Svobody váží méně. Žádný jiný živočišný druh než lidé nedokáže ani pochopit co se děje, a ani žádný člověk by to ještě před tisíci lety nechápal. Start rakety do vesmíru je událost, která inspiruje a je těžké ji popsat. Na snímku je zde raketa firmy SpaceX Falcon 9 V po startu jak stoupá přes vrstvu mraků z mysu Canaveral na Floridě minulý červenec, aby dopravila náklad na Mezinárodní kosmickou stanici. Raketa, která na startu váží přes 300 000 kilogramů, dopravila kabinu Dragon na kruhovou dráhu kolem Země, kde je vzduch příliš řídký, než aby se dal dýchat. Rakety do vesmíru nyní startují odněkud na Zemi asi jednou týdně.

Zúčastněte se: Vyplňte estetický a astronomický dotazník.

Štítky: Launch, SpaceX, Falcon 9


4. vesmírný týden 2017

4. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 23. 1. do 29. 1. 2017. Měsíc bude kolem novu, uvidíme jej jako extrémní večerní srpek už v sobotu 28. 1.? Večer nás upoutá až dlouho do tmy zářící planeta Venuše a kousek vedle ní i slabší Mars na jihozápadě. V druhé polovině noci a hlavně ráno je pěkně viditelný Jupiter. Ráno už se dá pozorovat i Saturn. Aktivita Slunce se krátkodobě zvýšila. Na večerní obloze pomalu zjasňuje Enckeho kometa. Planetka Vesta byla v opozici. Z poněkud chudšího přehledu událostí z kosmonautiky připomínáme start Atlasu V a zajímavý problém selhávajících atomových hodin na družicích Galileo. Fantastický snímek měsíčku Daphnis publikoval tým sondy Cassini u Saturnu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2237 - Rosetta (úzkopásmově)

Prosincové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. Stejně tak vlastně i celý rok 2016. A soutěž vstupuje do dalšího roku 2017, stejně jako organizace, která ji zaštiťuje a která letos slaví úžasných 100 let - Česká astronomická společnost. A ač je to k nevíře, již více než

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (24814) 1994 VW1 poblíž hvězdy beta Tau

Planetka měla v době fotografování 16.3 mag a pohybovala se po obloze rychlostí 1.23"/min.

Další informace »