Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zvířetníkové světlo nad Horseshoe Bend

Uznání a copyright: David Lane

Co způsobuje neobvyklý paprsek bílého světla, který míří vzhůru ze středu obzoru? Prach, který obíhá kolem Slunce. V určitém období roku vychází před východem Slunce výrazný pás prachu z vnitřní Sluneční soustavy, který odráží sluneční světlo a nazývá se zvířetníkové světlo. Prach většinou pochází ze slabých komet Jupiterovy rodiny a pomalu se po spirále přibližuje do Slunce. Na obrázku je před zvířetníkovým světlem nádherný pohled na Horseshoe Bend (Podkovovitá zatáčka) v řece Colorado. Krásná obloha emituje světlo daleko za tím zvířetníkovým a to včetně mnoha jasných hvězd jako Sirius, několika modrých hvězdokup včetně Plejád a směsi červených mlhovin včetně Barnardovy smyčky v Orionu. Kompozitní obraz z 30 snímků byl pořízen tento měsíc za téměř úplné tmy jen 15 centimetrů od okraje nebezpečného útesu.

Štítky: Zvířetníkové světlo, Orion, Horseshoe Bend, Mouse over


21. vesmírný týden 2017

21. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 22. 5. do 28. 5. 2017. Měsíc bude kolem novu. Večer je ideálně vidět Jupiter. V druhé polovině noci Saturn. Ráno je nízko na východě jasná Venuše. Vysoko na obloze pokračuje představení dvou jasnějších komet. Slunce je minimálně aktivní, na povrchu byly malé skvrnky. Doporučit tak můžeme spíše pozorování komet, které nebude rušit svit Měsíce, případně jedné i amatérsky dostupné supernovy. SpaceX vypustila dosud nejtěžší družici na dráhu přechodovou ke geostacionární a už se chystá statický zážeh dalšího Falconu 9 k letu s poněkud speciálnější lodí Dragon. Cassini se naposledy ohlédla směrem ke Slunci a vyfotografovala celý Saturn s jeho prstenci. Společnost Blue Origin přibrzdila ve vývoji motoru BE-4 nečekaná havárie. Očekáváme start rakety s čerpadly na elektřinu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Odhalené vrstvy Slunce

„Štěstí! Co je štěstí? Muška jenom zlatá, která za večera kol tvé hlavy chvátá …“. Slavné verše českého básníka Adolfa Heyduka, proslavené zejména scénou s Jaroslavem Marvanem a Ladislavem Peškem ve filmu Škola základ života. A právě tato „zlatá muška“, či její stejně pilná kamarádka, stála za

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Venuše v konjunkci

Další informace »