Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hluboká Laguna

Uznání a copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, Univ. Arizona

Turbulentní kosmické hlubiny mlhoviny Laguna obývají brázdy zářícího mezihvězdného plynu a prachová mračna. Tato jasná hvězdotvorná oblast je též známá jako M8 a je vzdálená asi 5000 světelných let. Je populární zastávkou na teleskopických toulkách souhvězdím Střelce (Sagittarius) poblíž středu naší Galaxie Mléčné dráhy. Nádhernému hloubkovému pohledu na centrální oblasti Laguny o rozměru asi 40 světelných let dominuje výmluvná červená emise ionizovaných atomů vodíku po rekombinaci s odtrženými elektrony. Ve středu snímku je vidět jasný tvar přesýpacích hodin z ionizovaného plynu opracovávaného energetickou radiací a extrémními hvězdnými větry z hmotné mladé hvězdy.

Odkaz na originální APOD

Štítky: M8, Lagoon Nebula, Star-formation, Emission region


31. vesmírný týden 2015

31. vesmírný týden 2015

Přehled událostí na obloze od 27. 7. do 2. 8. 2015. Měsíc bude v úplňku. Na večerní obloze končí viditelnost planet Venuše a Jupiteru. Saturn je vidět nejlépe od soumraku nad jihozápadem. Aktivita Slunce je velmi nízká.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava Štíra (M4, Antares, Rho Ophiuchi, IC4592)

Tématem červnové vítězné fotografie soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, je Štír. Ne ovšem ten pozemský, pobíhající třeba v kamenitých pouštích Maroka. Jedná se o Štíra s velkým „Š“, kterého nalezneme zejména nyní na počátku léta nad obzorem

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Venuše a Jupiter

Vyplnění pauzy při cestě do Itálie.

Další informace »