Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 4628: Mlhovina Kreveta

Uznání a copyright: Data - ESO/INAF/R. Colombari/E. Recurt, Processing - R. Colombari

V ocasu na mlhoviny bohatém souhvězdí Štíra (Scorpius) se jižně od hvězdy Antares nachází emisní mlhovina IC 4628. Mlhovinu ozařují neviditelným ultrafialovým světlem blízké horké, hmotné hvězdy o stáří jen pár miliónů let a tak se od atomů odtrhávají elektrony. Tyto elektrony se nakonec s atomy zase rekombinují za vzniku viditelného záření mlhoviny, kterému dominuje červená emise vodíku. Oblast na obloze pokrývá něco přes tři úplňky a v odhadované vzdálenosti 6000 světelných let měří asi 250 světelných let. Mlhovina je po australském astronomovi Colin Stanley Gumovi katalogizovaná jako Gum 56, ovšem mořským plodům holdující astronomové možná toto kosmické mračno znají jako mlhovina Kreveta. Skvostný barevný obrázek je novou astronomickou kompozicí s využitím dat širokoúhlé kamery OmegCAM Evropské jižní observatoře a amatérských snímků pořízených pod temnou oblohou ostrova Tenerife na Kanárských ostrovech.

Vzpomínáme: John Glenn

Štítky: Prawn nebula, Ic4628, Emisní mlhovina


49. vesmírný týden 2016

49. vesmírný týden 2016

Přehled událostí na obloze od 5. 12. do 11. 12. 2016. Měsíc bude v první čvrti, uvidíme Lunar X? Večer je krásně vidět Venuše na jihozápadě. Mars je výše a skoro nad jihem. Ráno je pěkně viditelný Jupiter. Slunce se po krátkém zvýšení aktivity opět uklidnilo. Poté, co došlo k selhání horního stupně rakety Sojuz, zřítila se nad Ruskem nákladní loď Progress, původně určená k zásobování ISS. Pokud se v tomto týdnu povede start japonské zásobovací lodi HTV, bude to pro osazenstvo stanice úplně v pohodě. Kromě tohoto startu se očekávají ještě další čtyři.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Planety

Hvězdy bloudivé, oběžnice, planety. Několik pojmenování téhož. Ostatně i řecké πλανήτης, neboli planétés, znamená vlastně „tulák“. Pro mnoho z nás obíhá kolem Slunce planet devět. Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran, Neptun a Pluto. Ovšem od roku 2006, od valného shromáždění

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Za súmraku

Vrch Ostrá 1247mnm. Počas astronomického súmraku ešte posledné slnečné svetlo osvetľovalo horizont. Na fotke je vidieť Mesiac, Mars, Venušu a Mliečnu cestu.

Další informace »