Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M31: Galaxie v Andromedě

Uznání a copyright: Robert Gendler (robgendlerastropics.com)

Galaxie v Andromedě je nejbližší velkou galaxií od naší vlastní galaxie Mléčné dráhy. O naší Galaxii se předpokládá, že vypadá podobně jako Andromeda. Obě tyto galaxie spolu dominují Místní skupině galaxií. Difuzní světlo z Andromedy pochází od stovek miliard hvězd, ze kterých se skládá. Těch několik jednotlivých hvězd, které obklopují obraz Andromedy jsou ve skutečnosti hvězdy z naší Galaxie, které jsou dosti vpředu od objektu v pozadí. Andromeda se často uvádí jako M31, jelikož je 31. objektem v Messierově seznamu difuzních objektů na obloze. M31 je tak vzdálená, že světlu trvá dva milióny let, než k nám přiletí. I když je vidět i pouhým okem, tak obrázek M31 nahoře je digitální mozaikou 20 snímků pořízených malým dalekohledem. O M31 zůstává mnoho neznámého, včetně toho, jak se do středu dostaly dvě jádra.

Štítky: M31, Galaxie, Andromeda


17. vesmírný týden 2017

17. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 24. 4. do 30. 4. 2017. Měsíc bude kolem novu. Večer zůstává nad západem Mars a pomalu se zlepšuje i večerní viditelnost Jupiteru. Ráno je vidět Saturn a nízko na východě už také jasná Venuše. Stále můžeme doporučit několik komet, i když jedna se opravdu rozpadla. Z nabídky 100 pozorování přidáváme dvojhvězdu Alcor-Mizar a především zákryty Hyád a podvečerní zákryt hvězdy Aldebaran z Býka.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mliecna draha nad Salasom Zbojska

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2017 obdržel snímek „Mliečná dráha nad Salašom Zbojská“, jehož autorem je Ondrej Králik. Na jednom z nejtmavších míst Slovenska se zastavil astronom. Astronom a také fotograf. Svůj stativ s fotoaparátem však nepostavil nikam daleko od světel

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/ 2015 V2 Johnson

10x3min; iso1600; Canon 400D; komora J.Drbohlav

Další informace »