Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. únor 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. únor 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perleťová mračna z dálnice na vrchu světa

Uznání a copyright: Charles Stankievech & Sophie Springer

Proč by mělo mračno hrát různými barvami? Poměrně vzácný jev známý jako perleťová mračna může vykazovat velice živé neobvyklé barvy nebo i simultánně barvy celého spektra. Tato mračna vznikají z malých kapiček vody o téměř stejné velikosti. Pokud se Slunce ocitne ve správné poloze a je většinou ukryté za mraky, tak tato tlustá mračna výrazně a skoro koherentně lámou sluneční světlo, přičemž různé barvy jsou odkloněny různým způsobem. Tudíž se různé barvy stanou pozorovatelné z trochu odlišných směrů. Mnoho mračen začíná jednolitými oblastmi, které by mohly vykazovat perleťovost, ale rychle se stanou tak tlustými, nebo jsou daleko od Slunce, než aby vykazovaly výrazné barvy. Toto perleťové mračno bylo vyfotografováno minulý rok z dálnice na vrchu světa (Top of the World Highway) kousek od Dawson City v Yukon Territory v severní Kanadě.

Štítky: Yukon, Iridescent clouds, Water drops


48. vesmírný týden 2016

48. vesmírný týden 2016

Přehled událostí na obloze od 28. 11. do 4. 12. 2016. Měsíc bude v novu, večer projde kolem Venuše, která je krásně vidět jako jasná hvězda na jihozápadě. Večer je vidět také Mars, ráno Jupiter. Na Slunci se objevila skvrnka. Čeká nás start nákladní lodi Progress k ISS.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

VdB149, VdB150, LDN1235 - prach v souhvězdí Cephea

Souhvězdí Cephea je cirkumpolárním souhvězdím naší severní oblohy. Podobně jako například Velká medvědice, jejíž část označujeme lidovým jménem Velký vůz. Ale přeci … Velký vůz pozná téměř každý, o Cepheovi mnoho z „neastronomů“ možná ani neví. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Orion utopený v airglow

Orion utopený v airglow

Další informace »