Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jiné světy a HD 38529

Uznání ilustrace: Copyright 2000 Lynette Cook

Po posledních oznámeních objevů se seznam známých světů dalekých sluncí rozrostl na 50. I když objevy extrasolárních planet budou jistě pokračovat, tak doposud se žádný cizí planetární systém nepodobá našemu vlastnímu. Vezměme si například nově objevenou mateřskou hvězdu HD38529. Tato slunci podobná hvězda leží 137 světelných let daleko v souhvězdí Oriona a na pozemské noční obloze září na úrovni 6-té magnitudy. Stejně jako většina známých extrasolárních planet, planeta u HD38529 byla objevena detekcí doplerova posunu ve spektru mateřské hvězdy. Data ukazují, že tato planeta obíhá každých 14.3dne v průměrné vzdálenosti 0.13 vzdálenosti Země-Slunce a má minimálně hmotnost 0.77 hmotnosti Jupitera (asi 240 hmotností Země). V údajích o doplerovském posuvu existují dokonce důkazy, že kolem HD38529 i jiných hvězd s jednou známou planetou obíhají další hmotné planety. Na této dramatické vizi umělce je HD38529 a její nově nalezený svět viděný z měsíce další hmotné planety s prstencem, jež obíhá daleko. Měsíc prstencové planety je zobrazen s tenkou atmosférou a s povrchem pokrytým ledovým příkrovem a brázdami podobnými těm na jupiterově měsíci Europa.

Štítky: Planety, Extrasolární planety


39. vesmírný týden 2017

39. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 25. 9. do 1. 10. 2017. Měsíc bude v první čtvrti. Jupiter se ztrácí v záři Slunce. Saturn je večer nad jihozápadem. Během noci je vidět Neptun a Uran. Ráno se objevuje jasná Venuše a slabý Mars. Merkur mizí za Slunce. Aktivita Slunce může být vyšší, vrací se stará oblast se skvrnami. Kolem Země proletěla sonda OSIRIS-REx. Očekáváme několik startů raket.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zatmění nad hradem Helfštýn

Kdopak dnes již spočítá, kolik zatmění Měsíce spatřili obyvatelé starobylého hradu Helfštýn. Mohli bychom jistě zadat souřadnice hradu do nějakého chytrého počítačového programu, který by žádaný počet zjistil. Docela jistě však nezjistíme, zda bylo kdysi dávno v příslušnou noc jasno,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek Měsíce

Další informace »