Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sferule z vesmíru

Uznání: Timothy Culler (UCB) et al., Apollo 11 Crew, NASA

Jestliže na Měsíc dopadne meteor, tak energie dopadu roztaví některé vyvržené horniny, z nichž se část zchladí do malinkých skleněných zrnek. Hodně těchto skleněných zrnek bylo přítomno ve vzorcích měsíční půdy dopravených na Zemi výpravami Apollo. Nahoře je snímek jedné takové skleněné kuličky - sferule, která měří jen čtvrtinu milimeteru. Tato sferule je zvláště zajímavá, protože byla předmětem ještě menšího impaktu. Nahoře vlevo je vidět miniaturní kráter obklopený zlomovou oblastí způsobenou rázovými vlnami malého impaktu. Datováním mnoha takovýchto impaktů někteří astronomové odhadují, že četnost vzniků kráterů na našem Měsíci vzrostla zhruba před 500 milióny let a pokračuje dodnes.

Štítky: Sferule, Apollo 11, Sklo


3. vesmírný týden 2017

3. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 16. 1. do 22. 1. 2017. Měsíc bude kolem poslední čtvrti na ranní obloze. Večer je vidět jasná Venuše a slabý Mars na jihozápadě. V druhé polovině noci a hlavně ráno je pěkně viditelný Jupiter. Aktivita Slunce je velmi nízká, přesto se objevila na jeho povrchu skvrna. Na večerní obloze pomalu zjasňuje Enckeho kometa. Planetka Vesta bude v opozici. SpaceX si připsala první letošní úspěch, když vypustila družice a první stupeň dosedl na moři.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2237 - Rosetta (úzkopásmově)

Prosincové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. Stejně tak vlastně i celý rok 2016. A soutěž vstupuje do dalšího roku 2017, stejně jako organizace, která ji zaštiťuje a která letos slaví úžasných 100 let - Česká astronomická společnost. A ač je to k nevíře, již více než

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc s Venuší nad Hlinskem

Večerní konjunkce Měsíce a planety Venuše mezi stromy u řeky Chrudimky v Hlinsku. Exp. 2,5 s, ISO-200, f/8 a ohnisko 55 mm.

Další informace »