Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spletené sluneční eruptivní protuberance

Video Credit: SOHO Consortium, EIT, ESA, NASA

Do "spárů" tohoto zdánlivého slunečního monstra by se snadno vešlo i deset Zemí. To monstrum je ve skutečnosti obrovská eruptivní protuberance a na tomto půlhodinovém zrychleném videu je vidět, jak se vzdaluje od našeho Slunce. Tato velká protuberance je ovšem významná nikoliv jen svojí velikostí, ale také svým tvarem. Tvar spletené osmičky ukazuje, že se přes vznikající sluneční částice proplétají složité siločáry magnetického pole. K vysvětlení výbuchů na povrchu by mohla přispět diferenciální rotace plynu uvnitř povrchu Slunce. Sekvenci pěti políček pořídila počátkem roku 2000 družice Slunce SOHO. Ačkoliv jsou velké protuberance a energetické koronální výtrysky hmoty CME (Coronal Mass Ejection) poměrně vzácné, tak nyní v okolí slunečního maxima tedy v období, kdy vrcholí sluneční aktivita a aktivita slunečních skvrn jedenáctiletého slunečního cyklu, nastávají častěji.
Oprava: Na chybu v odkazu na hlavní aniomovaný obrázek upozornil Jozef Škvarenina.

Štítky: Slunce, SOHO, Eruptivní protuberance


12. vesmírný týden 2017

12. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 20. 3. do 26. 3. 2017. Měsíc je ve fázi před novem. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze zůstává planeta Mars a objevuje se jasný Merkur. Jupiter je vidět téměř celou noc, ráno je nejvýše Saturn. Večerní obloha nabízí kometu 41P ve Velkém voze. Z nabídky 100 pozorování tu máme zvířetníkové světlo. 20. března začíná astronomické jaro. 26. března se mění čas. Kosmonautika patří především startům raket. K ISS například poletí nákladní loď Cygnus nazvaná John Glenn.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M51 HaLRGB

Česká astrofotografie měsíce je soutěž astronomická. Jak se však přesvědčíme vzápětí, i ona nám přináší obrázky skutečných krásek. Krásek, schovávajících se za jemný závoj. Ten však, jak už to i na barokních obrazech bývá, spíše odhaluje, než zahaluje. Nuže, pojďme se na ni podívat. Ve starší

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa P41 Tuttle-Giacobini-Kresák

Kometa se nachází ve Velké medvědici.Jasno,mírný vítr.Magnituda cca 8.Dne 24.3.2017.

Další informace »