Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. květen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. květen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Liberty Bell 7

Uznání: Courtesy NASA

Dnes ještě vesmírná kabina Liberty Bell 7 spočívá asi 3 míle pod povrchem Atlantského oceánu. Dne 21.července 1961 astronaut Virgil I. "Gus" Grissom řídil tuto titěrnou kabinu 118 mil vysoko a stal se tak druhým Američanem ve vesmíru. Grissomův let byl suborbitální - podobně jako první let jeho předchůdce let astronauta Alana Sheparda v Mercury nicméně jeho kabina byla jiná, s oknem a novým ručním řídícím systémem a odstřelovacím poklopem. Naneštěstí po Grissomově úspěšném přistání kabiny Liberty Bell 7 na vodě v plánované oblasti se poklop odstřelil předčasně a mořská voda začala zaplavovat kabinu. Zatímco Grissom byl schopen kabinu opustit, vojenský záchranný vrtulník nemohl zatopenou kabinu uzvednout. Tento dramatický snímek byl pořízen z helikoptéry před uvolněním a potopením Liberty Bell 7.

Štítky: Kosmonaut, Projekt Mercury, Kosmická loď


47. vesmírný týden 2017

47. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 20. 11. do 26. 11. 2017. Měsíc bude v první čtvrti. Saturn už je večer jen velmi nízko nad jihozápadem. První polovina noci nabízí také planety Neptun a Uran. Nad ránem je vidět nad jihovýchodem Mars, výše stoupá i Jupiter a mizí Venuše. Očekáváme start rakety Falcon 9 s tajnou družicí (mise Zuma).

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M81 LRGB nové spracovanie

Dvojice galaxií ve Velké Medvědici. Jistě si na ně vzpomene každý amatérský astronom, ze kterého se mnohdy později vyklubal i astronom profesionální. Byl to většinou čtvrtý objekt při hledání „mlžných“ objektů na noční obloze malým dalekohledem. Hned po galaxii v Andromedě, planetární mlhovině

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Vycházející Orion.

Orion vycházející nad noční Vltavou. Nikon d750 + Irix 15mm na Star Advenurer montáži. Nejdříve nafocen spodek, pak jsem sundal fotoaparát, nasadil montáž a nafotil oblohu.

Další informace »