Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M27: není kometa

Uznání: FORS Team, 8.2-meter VLT, ESO

Při hledání komet na obloze ve Francii 18-tého století astronom Charles Messier přičinlivě zaznamenal tento objekt jako číslo 27 na svém seznamu věcí, které jistě nejsou komety. Tak co je to? Astronomové 20.století by to klasifikovali jako planetární mlhovinu ..., ale není to ani planeta i když se může jevit kulatě a planetě podobně v malém dalekohledu. Messier 27 (M27) je nyní známá jako skvělý příklad plynné emisní mlhoviny vytvořené když hvězda jako slunce spálila své nukleární palivo v jádře. Mlhovina vznikla odhozením vnějších vrstev hvězdy do vesmíru a viditelnou záři generují atomy excitované intenzivním ale neviditelným ultrafialovým zářením umírající hvězdy. Tato mlhovina známá též jako Činka, je nádherným symetrickým mezihvězdným plynným mračnem asi 1200 světelných let daleko v souhvězdí Lištičky. Úchvatný syntetický barevný snímek mlhoviny M27 vznikl při testování "Velmi velkých dalekohledů" Very Large Telescopes Evropské jižní observatoře.

Štítky: Mlhovina Činka, M27, Planetární mlhovina


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Eta Carina

Vrch hmloviny len 2° nad obzorom! Canon 6Dmod+Samyang 135mm, f2.0@f2.4, ISO 6400, 17x1min

Další informace »