Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cizinci na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Cornell, JPL, NASA

Tento pohled ze zimní stanice Mars Exploration Rover Spirit míří na krajinu v kráteru Gusev posetou kameny. Tmavé balvany a vzdálené vrcholky jsou pro tuto oblast charakteristické, ale dva světle zbarvené kameny v popředí tohoto oříznutého snímku jsou podobně jako Spirit samotný nejspíše cizinci na rudé planetě a předpokládá se, že jde o železné meteority. Podle míst v Antarktidě se neformálně nazývají "Zhong Shan" a "Allan Hills". Zhong Shan je antarktická základna Čínské lidové republiky. Allan Hills je ledové místo, kde bylo na Zemi nalezeno mnoho marťanských meteorů, včetně kontraverzního ALH84001, který by snad mohl obsahovat fosílie marťanského mikrobiálního života.

Štítky: Mars, Vozítko, Meteorit, Spirit


17. vesmírný týden 2018

17. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 23. 4. do 29. 4. 2018. Měsíc je mezi první čtvrtí a úplňkem. Večer je nad západem jasná Venuše. Jupiter je vidět už kolem půlnoci a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Na obloze se podíváme na asterismus, který připomíná číslici tři. Hledač exoplanet TESS s pomocí Falconu 9 úspěšně odstartoval. Devadesátky by se dožil Gene Shoemaker.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC2264 HaLRGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2018 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze Měsíc a ještě dál než leží Slunce, ve vzdálenosti 2180 světelných let, nalezneme „Vánoční stromeček“. Nu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2 2016 R2,  PANSTARRS

Snímane na slepo a skusmo . Z množstva snímok vybraný tento záber. Jasnosť kometa 11,5 mag, čo bežne neudáva Stellarium /iba do 10 mag/.

Další informace »