Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční filament se odpoutal

Uznání: TRACE, NASA

Na Slunci často dochází k erupcím horkého plynu. Jedna taková erupce vytvořila zářící filament (vlákno) na snímku nahoře, který v červenci 2000 zachytila družice Země TRACE. I když je tento filament v porovnání s velikostí Slunce malý, na výšku měří něco přes 100 000 kilometrů, tak do jeho protažených ramen by se vešla celá Země. Plyn ve filamentu je veden složitým a proměnlivým magnetickým polem Slunce. Po odpoutání se z povrchu Slunce většina filamentárního plynu nakonec spadne zpátky. Silnější sluneční erupce emitují částice, které dosáhnou i Zemi a mohou způsobit poruchy umělých družic. Příčiny a podstata slunečních erupcí jsou předmětem výzkumů.

Štítky: Slunce, Filament, TRACE


25. vesmírný týden 2017

25. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 19. 6. do 25. 6. 2017. Měsíc je na ranní obloze a bude v novu. Očekáváme denní zákryt Aldebaranu a Hyád. Večer je vidět Jupiter, Saturn je na obloze celou noc. Ráno je nízko na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Z jasnějších komet doporučujeme C/2015 V2 (Johnson). Vyhlížíme noční svítící oblaka. SpaceX plánuje hned dva starty Falconu 9. Očekáváme také jeden ruský a indický start. Rubrika 100 Pozorování ke 100 letům ČAS přináší upozornění na letní slunovrat, noční svítící oblaka a podrobnosti k zákrytu Aldebaranu Měsícem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Příběh Orionu po 84 letech

Je mrazivá zimní noc roku 1933. Na zahradě rodinného domku na okraji Hradce Králové stojí za téměř úplné tmy u dalekohledu muž. Svou typickou „rádiovku“ vyměnil tentokrát za kulicha a dokončuje poslední otáčku kličkou. Pohon dalekohledu se zastaví, expozice končí. Muž točil kličkou bez ustání více

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc s Venuší.

Měsíc s Venuší v den slunovratu.

Další informace »