Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. duben 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. duben 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhoviny kolem Wolf Rayetovy dvojvězdy BAT99 49

Uznání a copyright: Y. Naze, G. Rauw, J. Manfroid, J. Vreux (Univ. Liege), Y. Chu (Univ. Illinois), ESO

Jak by mohly dvě mladé hvězdy pohánět tato barevná mračna mezihvězdného prachu? Přestože jsou tyto hvězdy skryté v hustém prachu, tak vyvrhují pronikavé ionty a energetickou radiaci, která způsobuje fragmentaci a rozsvícení mračen. Barevný kompozitní snímek nahoře pochází z dalekohledu VLT Melipal Evropské jižní observatoře a rozlišuje podrobnosti v komplexu mlhovin známém jako BAT99-49 s emisemi atomů helia v odstínech modré, kyslíku v zelené a atomů vodíku v červené barvě. Jedna z hvězd centrální dvojhvězdy je záhadná Wolf-Rayetova hvězda, zatímco ta druhá je hmotná hvězda typu O a obě se nacházejí ve Velkém Magellanově mračnu (LMC), největší satelitní galaxii naší vlastní Mléčné dráhy. Wolf-Rayetovy hvězdy mají jedny z nejžhavějších povrchů ve vesmíru, zatímco hvězdy typu O jsou z normálních hvězd hlavní posloupnosti nejhmotnější a nejenergetičtější.

Štítky: Wolf rayet star, BAT99-49, Binary stars


8. vesmírný týden 2017

8. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 20. 2. do 26. 2. 2017. Měsíc je mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Planeta Venuše a nedaleký slabší Mars zůstávají na večerní jihozápadní obloze. V druhé polovině noci a ráno můžeme pozorovat Jupiter, za svítání také Saturn. Z komet je stále nejlepší večerní 2P/Encke, kometa 45P je příliš difúzní a tedy vizuálně ne tak pěkná. Z nabídky 100 pozorování máme tento týden výzvu zkusit dvě planetky, jeden zákryt hvězdy planetkou a konjunkci Marsu s Uranem. Na jižní polokouli navíc proběhne prstencové zatmění Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Od protisvitu k falešnému úsvitu

Je počátek února 2017. Soutěž „Česká astrofotografie měsíce“ vstoupila do svého 13. roku a my tu máme další nepřehlédnutelnou fotografii nebeských mysterií. Jejím autorem je východočeský astrofotograf Petr Horálek. I když, v případě Petra Horálka není žádná lokalizace přesná. Jeho putování

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Oko do vesmiru

Canon 6D+Samyang 24mm, f1.4@f2.8, ISO 6400, 15sec Pano z 50 fotiek

Další informace »