Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Přednáška: Země v noci

Přednáška: Země v noci

Když se díváme na záběry naší Země pořízené kosmickými sondami nebo astronauty na Mezinárodní kosmické stanici, obdivujeme nádherně modré oceány, okrové odstíny pouští, sněhově bílé ledovce či zelené tóny pralesů. Přednáška v Planetáriu Ostrava.

Místo konání akce: Planetárium Ostrava
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 22.05.2024 od 18:00

Když se díváme na záběry naší Země pořízené kosmickými sondami nebo astronauty na Mezinárodní kosmické stanici, obdivujeme nádherně modré oceány, okrové odstíny pouští, sněhově bílé ledovce či zelené tóny pralesů.


Z této výšky však nepoznáme, že na planetě žijí lidé. Jakmile Slunce zapadne, rozsvítí se na Zemi miliony drobných světlých bodů a rázem vidíme tvary měst, osvětlené silnice či okraje celých kontinentů. Co všechno nám noční světla mohou říci, jaký vliv má noční svícení na život na Zemi a jak můžeme osvětlení regulovat se dozvíme v přednášce Jiřího Duška, ředitele Hvězdárny a planetária v Brně.

Informace o přednášce naleznete zde.

Země v noci z vesmíru. Autor: NASA
Země v noci z vesmíru.
Autor: NASA




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Ostrava, Planetárium Ostrava, Planetárium , Přednáška , Planeta Země, Obloha, Světelné znečištění


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »