Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenový prstenec kolem SN1987A

Uznání: X-ray: D.Burrows (PSU) et al., Optical: P.Challis (CfA) et al., NASA

Tento snímek ve falešných barvách z rentgenové observatoře Chandra ukazuje prstenec z plazmatu o teplotě 10 miliónů stupňů. Je to jeden z nejpodrobnějších rentgenových snímků rozpínající se rázové vlny ze supernovy 1987a (SN1987A). Na viditelných vlnových délkách je SN1987A slavná díky svým rozpínajícím se prstencům a do tohoto snímku jsou superponovány bílé obrysy jež ohraničují nejvnitřnější optický prstenec jak jej pozoroval dalekohled Hubble Space Telescope. Kompozitní snímek jasně ukazuje, že rentgenový emitující rázový materiál leží právě uvnitř optického prstence. Opravdu se zdá, že rentgenová emise dosahuje vrcholu (bílá barva) blízko míst, kde dosahuje vrcholu optická emise (husté obrysy) - přesvědčivý důkaz, že optické světlo vzniká, když rázová vlna naráží na okolní materiál. Jak bude SN1987A vypadat v budoucnu? V souladu s populárním modelem by měla v nadcházejících letech rázová vlna supernovy narazit a rozsvítit ještě více materiálu zatímco silné nárazy pošlou zpětný ráz zpět do místa exploze a rozzáří vyvržené stelární zbytky. V každém případě budou astronomové dychtivě sledovat jak se rozvíjí nový zbytek po supernově.

Štítky: Zbytek supernovy, Rentgenový, Ráz, SN1987A


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »