Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sonda NEAR přežila přistání na asteroidu

Uznání: NEAR Project, JHU APL, NASA

Sonda NEAR-Shoemaker se včera stala první kosmickou sondou, která přistála na asteroidu a poslala zpět signály z jeho povrchu. Jelikož kosmická sonda nebyla pro takovou nepředvídanou situaci navržena, tak úspěch přistání na asteroidu 433 Eros nebyl vůbec zaručen. Nahoře je vidět poslední snímek pořízený před dopadem. Čáry v dolní části snímku jsou způsobené ztrátou telemetrie při dopadu družice na povrch. Snímek byl pořízen z výše 130 metrů a zabírá oblast 6 metrů. Jsou vidět kameny velké jen jako lidská ruka. Zatímco inženýři pokračují ve snahách komunikovat se sondou velikosti plážového autíčka, tak vědci pracují na pochopení útvarů viditelných na fotografiích s dosud nejvyšším rozlišenim asteroidu.

Štítky: Asteroid, Eros, NEAR-Shoemaker


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »