Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. březen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. březen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina M27 Činka

Uznání a copyright: Michael Pierce (Indiana U.) et al., WIYN, AURA, NOAO, NSF

První důkaz, co se stane s naším Sluncem byl nechtěně objeven v roce 1764. Charles Messier tehdy připravoval seznam "matoucích" difuzních objektů, aby se nepletly se "zajímavými" kometami. V pořadí 27. objekt na Messierově seznamu je nyní znám jako M27 nebo mlhovina Činka a je to planetární mlhovina stejného typu, jakou vytvoří naše Slunce, až v jeho jádru vyhasne jaderná fúze. M27 je jednou z nejjasnějších planetárních mlhovin na obloze a lze ji spatřit triedrem v souhvězdí Lištičky (Vulpecula). Světlu to trvá asi 1000 let, než k nám doletí z M27, jenž je na barevném snímku nahoře. Pochopení fyziky a významu M27 bylo ovšem zcela mimo vědu 18. století. I dnes zůstává hodně tajemstvích o bipolárních planetárních mlhovinách jako je M27, včetně fyzikálního mechanismu, který odvrhuje vnější obálky o nízké hmotnosti a zanechává tak rentgenového horkého bílého trpaslíka.

Štítky: Planetární mlhovina, M27


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »