Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vesmír v horkém plynu

Uznání a copyright: James Wadsley (McMaster U.) et al.

Kde je většina normální hmoty ve Vesmíru? Nedávná pozorování z rentgenové observatoře Chandra potvrzují, že je ve vláknech horkého plynu rozprostřených celým vesmírem. "Normální hmotou" se rozumí známé prvky a známé fundamentální částice. Doposud množství normální hmoty předpovězené fyzikou ranného vesmíru překračovalo množství normální hmoty v galaxiích a kupách galaxií a tak bylo pozorovatelsky nevysvětlitelné. Pozorování z Chandry poskytla důkazy hmotných a horkých vláken intergalaktického média sledováním malého zeslabení rentgenových paprsků vzdálených kvazarů, které nejspíše způsobila absorpce horkým plynem. Obrázek nahoře pochází z počítačové simulace, která ukazuje typickou očekávanou distribuci horkého plynu v obrovském výseku vesmíru 2.7 miliard světelných let širokém a 0.3 miliardy let tlustém. Distribuce mnohem hojnější tmavé hmoty bude asi sledovat normální hmotu, ačkoliv složení tmavé hmoty zůstává záhadou. Stejně tak zůstává záhadou distribuce a podstata dokonce ještě hojnější tmavé energie.

Štítky: Temní hmota, Vesmír, Horký plyn


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »