Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. listopad 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. listopad 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6369: Mlhovina Dušička

Uznání: Hubble Heritage Team, NASA

Tuto pěknou mlhovinu katalogizovanou jako NGC 6369 objevil v 18. století astronom William Herschel, když zkoumal dalekohledem souhvězdí Hadonoše (Ophiucus). Kulatá mlhovina planetárního tvaru je také poměrně slabá a získala si populární přízvisko mlhovina Dušička. Planetární mlhoviny obecně nemají vůbec nic společného s planetami, ale vznikají na konci života slunci podobných hvězd, když jejich vnější vrstvy expandují do vesmíru, zatímco se jádro hvězdy smršťuje do bílého trpaslíka. Hvězda transformovaná na bílého trpaslíka je vidět ve středu, silně vyzařuje ultrafialové vlnové délky a pohání rozpínající se zář mlhoviny. Tento nádherný barevný snímek vytvořený z dat z Hubble Space Telescope vykazuje v NGC 6369 překvapivě komplexní podrobnosti a struktury. Hlavní prstencovitá struktura mlhoviny má napříč asi světelný rok a záře ionizovaných atomů kyslíku, vodíku jsou vybarveny modře, zeleně a červeně. Mlhovina Dušička ve vzdálenosti přes 2000 světelných let umožňuje nahlédnout do osudu našeho Slunce, které by mělo od nynějška za pouhých 5 miliard let vytvořit svoji vlastní pěknou planetární mlhovinu.

Štítky: Planetární mlhovina, Herschel, Ngc6369


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »