Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. duben 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. duben 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M106 v Honících psech

Uznání: Bernie and Jay Slotnick, Adam Block, AOP, NOAO, AURA, NSF

Tuto nebeskou mlhovinu nedaleko Velké medvědice (Ursa Major) a obklopenou hvězdami Honících psů (Canes Venatici) objevil v roce 1781 jeden z otců metrického systému, francouzský astronom Pierre Mechain a jeho přítel a kolega Charles Messier ji později přidal do svého katalogu jako M106. Moderní hloubková teleskopická pozorování ukázala, že se jedná o vesmírný ostrov, spirální galaxii, která má asi 30 tisíc světelných let a je vzdálená jenom asi 21 miliónů světelných let od hvězd Mléčné dráhy. Spirální ramena M106 zvýrazňují hvězdokupy mladistvých modrých hvězd a stopy červenavých hvězdných kolébek. Jasné galaktické jádro, které je tak zřetelně vidět na tomto krásném snímku, je také viditelné napříč celým spekterm od rádiových vln až po rentgenové paprsky, což činí M106 blízkým exemplářem Seyfertovy třídy aktivních galaxií. Předpokládá se, že jasná jádra Seyfertových galaxií pohání hmota, která padá do hmotné centrální černé díry.

Štítky: Spirální galaxie, Seyfertova galaxie, M106, Pierre mechain


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »