Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

HD 188753: Trojitý západ

Uznání ilustrace: courtesy JPL-Caltech, NASA

Přestože to vypadá jako fikce, tak tato umělcova představa západu v cizím světě je založena na skutečnosti, na nedávném objevu horké planety o velikosti Jupitera, která obíhá kolem trojité hvězdné soustavy HD 188753. Hmotnou planetu u HD 188553, která se nachází jen 149 světelných let daleko v souhvězdí Labutě (Cygnus), detekoval astronom Maciej Konacki po rozboru podrobných spektroskopických údajů z Keckovy observatoře. Samotná velká planeta je na tomto imaginárním pohledu z dobře osvětleného povrchu hypotetického skalnatého měsíce nakreslena vlevo nahoře. Z této perspektivy nejbližší, nejteplejší a nejhmotnější hvězda v trojité soustavě, která je jenom o něco teplejší jak Slunce, zapadla za vzdálenými vrcholky. K obzoru se přibližují další dvě slunce, obě chladnější a vzdálenější od velké planety. I když kolem okolních hvězd jsou známé i další horké, Jupiteru podobné planety, tak tato "nahuštěná" vícenásobná hvězdná soustava je výzvou pro současné teorie vzniku planet.

Štítky: Západ slunce, Extrasolarní planety, HD 188753, Triple star, Multiple star system


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »