Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čočkovité mraky nad Washingtonem

Uznání a copyright: Tim Thompson

Je u té hory UFO? Ne, jsou to vícevrstvé čočkovité mraky. Vlhký vzduch, který je kolem vrcholků hor nucen stoupat nahoru, může vytvořit čočkovité mraky. Z vlhkého vzduchu ochlazeného pod rosný bod kondenzují vodní kapičky a ty činí mraky neprůhlednými. Vlny ve vzduchu, které by byly normálně vidět horizontálně jsou v různých vrstvách, kde vznikají mraky, vidět vertikálně. Město Seattle, Washington, USA v některých dnech zdobí neobvyklá obloha, když poblíž velké hory Mt. Rainier, která se tyčí necelých 100 km na jihovýchod, vznikají čočkovité mraky. Loni v prosinci byl pořízen tento snímek nádherného uskupení čočkovitých mraků.
Oprava: Zlepšení slovosledu poslední věty překladu doporučil Ivan Růžička.

Štítky: Mračna, Lenticular clouds, Mt. rainier


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »