Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krásný Trifid

Uznání a copyright: Ed Henry

Krásná mlhovina Trifid je barevnou studií kosmických kontrastů. Tato mlhovina, též známá jako M20, se nachází asi 5000 světelných let daleko v na mlhoviny bohatém souhvězdí Střelce (Sagittarius). Trifid je hvězdotvornou oblastí v rovině naší Galaxie a ilustruje tři různé typy astronomických mlhovin: červené emisní mlhoviny, kterým dominuje světlo emitované atomy vodíku, modré reflekční mlhoviny, které vznikají odrazem hvězdného světla prachem a temné mlhoviny, kde se hustá prachová mračna jeví v siluetě. Jasná červená emisní oblast rozdělená zhruba do tří částí temnými prachovými pásy propůjčila Trifidu jeho populární jméno. Na tomto skvostném širokoúhlém pohledu je hned vedle červené emise modrý závoj reflekčních mlhovin. Vlevo od středu emisní mlhoviny jsou na podrobných snímcích z Hubblova kosmického dalekohledu vidět pilíře a výtrysky opracované nově zrozenými hvězdami. Mlhovina Trifid měří asi 40 světelných let.

Štítky: Star-formation, Prach, Emisní mlhovina, Tmavá mlhovina, Reflekční mlhovina, M20, Trifid


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »